China MSTM MST8011AI-22-33E100.000000 Programmable Oscillator with Excellent Frequency
  1. China MSTM MST8011AI-22-33E100.000000 Programmable Oscillator with Excellent Frequency
MSTM MST8011AI-22-33E100.000000 Programmable Oscillator with Excellent Frequency
  3. Get Latest Price
Description SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # MST8011AI-22-33E100.000000
Package SMD3225-4P
Model Number MST8011AI-22-33E100.000000
Product Specification
Description SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS Mfr. Part # MST8011AI-22-33E100.000000
Package SMD3225-4P Model Number MST8011AI-22-33E100.000000
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency selection from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It provides a 100% pin-compatible and direct replacement for traditional quartz oscillators, delivering excellent total frequency stability down to 20 ppm. Designed for low power consumption, it operates with a typical current of 4.2 mA at 1.8V and supports a wide VDD supply range from 1.62V to 3.63V. The device boasts high shock resistance (up to 60,000 g) and vibration resistance (>70g), with a G-sensitivity of less than 0.1 ppb/g. Features include a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), the MST8011 is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Applications
  • DVR
  • IP High-Definition Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Devices
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics
  • Origin: Shenzhen, China
Electrical Characteristics
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance at 25C, 1st year aging at 25C, and variations in operating temperature, rated supply voltage, and load.
-25 - 25 ppm -
-30 - 30 ppm -
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
-40 - 85 Industrial Grade
-40 - 105 Extended Industrial Grade
-55 - 125 Automotive Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V -
VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V -
VDD_XX 2.25 - 3.63 V -
VDD_YY 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No Load, F = 20 MHz, VDD = 1.8V
- 4.5 - mA No Load, F = 20 MHz, VDD = 2.5V
- 4.9 - mA No Load, F = 20 MHz, VDD = 2.8V to 3.3V
OE Disabled Current I_OD - 4.5 - mA VDD = 1.8V, OE = GND, High-Z Output
- 4.8 - mA VDD = 2.5V to 3.3V, OE = GND, High-Z Output
Standby Current I_std - 0.6 - A ST = GND, VDD = 1.8V, Weak Pull-down Output
- 0.8 - A ST = GND, VDD = 2.5V, Weak Pull-down Output
- 1.5 - A ST = GND, VDD = 2.8V to 3.3V, Weak Pull-down Output
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full Voltage Range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
- - VDD0.1 V IOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
- - VDD0.1 V IOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
VDD0.9 - - V IOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
VDD0.9 - - V IOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
- 1.9 - ns VDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
- 2.2 - ns VDD =1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - - V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 - ms Measured from the time VDD reaches its nominal minimum.
Enable/Disable Time T_oe - 100+3cycles - ns Other Frequencies
- 130 - ns F= 180 MHz.
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from ST pin exceeding 50% threshold.
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
- 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 23.3 - ps F = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
- 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 - ps F= 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz
- 1.3 2 ps F= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz