China Programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-YYE40.000000 with consumption and
  1. China Programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-YYE40.000000 with consumption and
  2. China Programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-YYE40.000000 with consumption and
  3. China Programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-YYE40.000000 with consumption and
Programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-YYE40.000000 with consumption and
  3. Get Latest Price
Frequency Stability ±25ppm
Output Type LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply 1.62V~3.63V
Frequency 40MHz
Description ±25ppm 1.62V~3.63V 40MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # MST8011AI-22-YYE40.000000
Package SMD3225-4P
Model Number MST8011AI-22-YYE40.000000
Product Specification
Frequency Stability ±25ppm Output Type LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply 1.62V~3.63V Frequency 40MHz
Description ±25ppm 1.62V~3.63V 40MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS Mfr. Part # MST8011AI-22-YYE40.000000
Package SMD3225-4P Model Number MST8011AI-22-YYE40.000000
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability as low as 20 ppm. With a low power consumption of 4.2 mA (typical) at 1.8V, a wide VDD supply range of 1.62V to 3.63V, and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g), the MST 8011 is ideal for demanding applications. It features a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Applications
  • DVR
  • IP High-Definition Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Equipment
Product Attributes
  • Brand: MST
  • Origin: Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, operating temperature, voltage, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD 1.62 - 3.63 V
Current Consumption Idd - 4.2 4.9 mA No load, F=20MHz, VDD=1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 1.5 A ST=GND, VDD=1.8V
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD=1.8V)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD=1.8V)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 1.7 2.2 ns VDD=1.8V, 20% to 80%
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reaching minimum rated value
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 2.8 ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 23.3 28.5 ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 2 ps F=75MHz, 12kHz to 20MHz bandwidth