China Surface Mount Conductive Polymer Capacitors NCC APXE160ARA331MJA0G with RoHS2
  1. China Surface Mount Conductive Polymer Capacitors NCC APXE160ARA331MJA0G with RoHS2
Surface Mount Conductive Polymer Capacitors NCC APXE160ARA331MJA0G with RoHS2
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Lifetime 2000hrs@105℃
Height - Seated (Max) 10.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) 16mΩ
Operating Temperature -55℃~+105℃
Ripple Current 4.35A@100kHz
Diameter 10mm
Description 16mΩ 4.35A@100kHz SMD,D10xL10mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # APXE160ARA331MJA0G
Package SMD,D10xL10mm
Model Number APXE160ARA331MJA0G
Product Specification
Lifetime 2000hrs@105℃ Height - Seated (Max) 10.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) 16mΩ Operating Temperature -55℃~+105℃
Ripple Current 4.35A@100kHz Diameter 10mm
Description 16mΩ 4.35A@100kHz SMD,D10xL10mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS Mfr. Part # APXE160ARA331MJA0G
Package SMD,D10xL10mm Model Number APXE160ARA331MJA0G
Product Overview
Product Attributes
  • Series: NPCAP-PXE
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
  • Construction: Surface Mount
  • Electrolyte: Conductive Polymer
  • Performance Improvement: Improved ESR and rated ripple current from PXA series
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55 to +105
Rated Voltage Range 2.5 to 16Vdc
Capacitance Range 33 to 2,700F
Capacitance Tolerance 20% (M) (at 20, 120Hz)
Leakage Current Shall not exceed values shown in STANDARD RATINGS. (at 20 after 2 minutes)
Dissipation Factor (tan) 0.12 max. (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz)
Surge Voltage Subjected to 1,000 cycles at 105 with specified surge voltage (R=1k).
2.5Vdc: 2.9Vdc, 4.0Vdc: 4.6Vdc, 6.3Vdc: 7.2Vdc, 10Vdc: 12Vdc, 16Vdc: 18Vdc. (Capacitance change 20%, D.F. 150% of initial, ESR 150% of initial, Leakage current initial specified value)
Failure Rate 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105)
Dimensions (mm)
Size Code D 0.5 B 0.2 C 0.2 L 0.3 (Note) L 0.5 (Note) A 0.2 W P
E61 5 5.3 5.9 5.8 - 5.3 0.5 to 0.8 1.4
F61 6.3 6.6 7.2 5.8 - 6.6 0.5 to 0.8 1.9
F80 6.3 6.6 7.2 7.7 - 6.6 0.5 to 0.8 1.9
H70 8 8.3 9.0 6.7 - 8.3 0.7 to 1.1 3.1
H80 8 8.3 9.0 7.7 - 8.3 0.7 to 1.1 3.1
HA0 8 8.3 9.0 - 10.0 8.3 0.7 to 1.1 3.1
HC0 8 8.3 9.0 - 12.0 8.3 0.7 to 1.1 3.1
J80 10 10.3 11.0 7.7 - 10.3 0.7 to 1.1 4.5
JA0 10 10.3 11.0 - 10.0 10.3 0.7 to 1.1 4.5
JC0 10 10.3 11.0 - 12.2 10.3 0.7 to 1.1 4.5
Standard Ratings
WV (Vdc) Cap (F) Size code Leakage current (A max./after 2min.) ESR (m max./20, 100k to 300kHz) Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) Part No.