China Solid Electrolyte Aluminum Electrolytic Capacitor HYNCDZ E2471M016C120HY for
  1. China Solid Electrolyte Aluminum Electrolytic Capacitor HYNCDZ E2471M016C120HY for
Solid Electrolyte Aluminum Electrolytic Capacitor HYNCDZ E2471M016C120HY for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Voltage Rating 16V
Capacitance 470uF
Lifetime 2000hrs@105℃
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 12mm
Operating Temperature -55℃~+105℃
Diameter 6.3mm
Description 470uF ±20% 16V Through Hole,D6.3xL12mm
Mfr. Part # E2471M016C120HY
Package Through Hole,D6.3xL12mm
Model Number E2471M016C120HY
Product Specification
Voltage Rating 16V Capacitance 470uF
Lifetime 2000hrs@105℃ Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 12mm Operating Temperature -55℃~+105℃
Diameter 6.3mm Description 470uF ±20% 16V Through Hole,D6.3xL12mm
Mfr. Part # E2471M016C120HY Package Through Hole,D6.3xL12mm
Model Number E2471M016C120HY
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Hyncdz
  • Type: Solid Electrolyte Aluminum Electrolytic Capacitor (E-CAP)
  • Series: E2 Series
  • Shape: Lead Pin Type
  • Certifications: RoHS Compliant
  • Origin: Vendor: Hyncdz, Customer: Hyncdz (implied from part numbering and approval sheet)
  • Color: Red (implied from part number description)
Technical Specifications
SeriesPart No.Capacitance (F)Rated Voltage (V)Capacitance Tolerance (%)Dissipation Factor (tan) Max. (120Hz, 20)Leakage Current (A) Max. (2min, 20)ESR (m) Max. (100KHz, 20)Ripple Current (mArms) Max. (100KHz)Operating Temperature Range ()Load Life (Hrs @ )Surge Voltage (V)Dimensions (D*L mm)Pitch (mm)
E2E2471M016C120HY4701620% (M)0.121504 (0.2CV or 500A)183700-55 ~ +1052000 @ 10518.46.3*122.5
Detailed Specifications
ItemCharacteristic ParameterSpecification
Category Temperature Range-55 ~ +105
Rated Voltage Range2.5 ~ 25V
Capacitance Tolerance(at 20,120Hz)20%(M)
Leakage Current(at 20) I0.2CV or 500A (take larger value) After 2 minutes application of rated VoltageLess than or equal to the specified value.
Dissipation Factor tan(at 20,120Hz)Rated voltage (V): 2.5(0.08), 4(0.12), 6.3(0.12), 6.8(0.12), 7.5(0.12), 10(0.12), 12(0.12), 16(0.12), 20(0.12), 25(0.12)
Low Temperature CharacteristicsZ(-25)/Z(+20) 1.25 (100KHz) Z(-55)/Z(+20) 1.25 (Max.Impedance Ratio)
Dimensions (mm)
D56.3810
P2.02.53.55.0
d0.50.60.60.6
(L16)1.0(16L22)1.5(L22)2.0
Explanation of Parts Numbers
E1-55~+105 (Life: 2000hrs) Low ESR Plug-in470470F01616VC6.312012.0M20%HRedYBagged
E2-55~+105 (Life: 2000hrs) Standard Plug-in
E5-55~+105 (Life: 5000hrs) Long Life Plug-in
M1-55~+105 (Life: 2000hrs) Low ESR SMD
M2-55~+105 (Life: 2000hrs) Standard SMD
M5-55~+105 (Life: 5000hrs) Long Life SMD
H1-55~+105 (Life: 2000hrs) High Voltage Low ESR Plug-in
H2-55~+105 (Life: 2000hrs) High Voltage Plug-in
H5-55~+105 (Life: 5000hrs) High Voltage Long Life Plug-in
Operating Precautions
  4. Sudden Charge and Discharge: Sudden charge and discharge are not recommended to maintain high reliability. Protection circuits are recommended to prevent excessive rush current, which can cause short circuits or increased leakage current. If rush current exceeds 10A or 10 times the allowable ripple current, use protection circuits. A 1k resistor is recommended for charge/discharge during leakage current testing.