China High temperature hybrid polymer capacitor TDK B40940A8127M000 with low ESR and
  1. China High temperature hybrid polymer capacitor TDK B40940A8127M000 with low ESR and
High temperature hybrid polymer capacitor TDK B40940A8127M000 with low ESR and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Voltage Rating 63V
Capacitance 120uF
Lifetime 4000hrs@145℃
Tolerance ±20%
Pin Spacing -
Height - Seated (Max) 12.8mm
Equivalent Series Resistance(ESR) 22mΩ
Operating Temperature -40℃~+145℃
Ripple Current 3.4A@100kHz
Diameter 10mm
Description 63V 120uF ±20% 22mΩ 3.4A@100kHz SMD,D10xL12.8mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # B40940A8127M000
Package SMD,D10xL12.8mm
Model Number B40940A8127M000
Product Specification
Voltage Rating 63V Capacitance 120uF
Lifetime 4000hrs@145℃ Tolerance ±20%
Pin Spacing - Height - Seated (Max) 12.8mm
Equivalent Series Resistance(ESR) 22mΩ Operating Temperature -40℃~+145℃
Ripple Current 3.4A@100kHz Diameter 10mm
Description 63V 120uF ±20% 22mΩ 3.4A@100kHz SMD,D10xL12.8mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS Mfr. Part # B40940A8127M000
Package SMD,D10xL12.8mm Model Number B40940A8127M000
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: TDK Electronics
  • Series/Type: B40940
  • Construction: Surface mount device, Coated aluminum case, Case with pressure relief vent
  • Material: Aluminum electrolytic, Hybrid polymer
  • Color: Not specified
  • Certifications: AEC-Q200 REV D, IEC climatic category 40/125/56
  • RoHS-compatible
  • Delivery mode: Taped on reel
Technical Specifications
Rated voltage VR (V DC)Surge voltage VS (V DC)Rated capacitance CR (F)Capacitance toleranceDissipation factor tan (max.) (120 Hz, 20 C)Leakage current Ileak (max.)Useful life (h at C)ESRmax (100 kHz, 20 C) ()IAC,R (100 kHz, 125 C) (A)IAC,max (100 kHz, 135 C) (A)IAC,max (100 kHz, 145 C) (A)Ordering code