Mfr. Part # EEFGX0E331R
Package SMD,7.3x4.3mm
Model Number EEFGX0E331R
Product Specification
Voltage Rating 2.5V Capacitance 330uF
Lifetime 2000hrs@105℃ Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 7.3mm Equivalent Series Resistance(ESR) -
Operating Temperature -55℃~+105℃ Diameter 4.3mm
Ripple Current - Description 330uF ±20% 2.5V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # EEFGX0E331R Package SMD,7.3x4.3mm
Model Number EEFGX0E331R
Product Overview
The GX Series Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors are designed for surface mount applications, offering super low ESR and ESL, high capacitance, and high ripple current capabilities. These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for demanding electronic designs requiring reliable performance and long operational life. Key features include a large capacitance up to 560 F, super low ESR as low as 3 m, and high ripple current handling up to 10200 mAr.m.s. They are ideal for applications where space and performance are critical.