| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union,,Paypal,Alipay,Wechat |
| Supply Ability | 100000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Material | Virgin Chinese Silicone |
| Color | Translucent |
| Quality | Industrial Grade |
| Hardness | 50-80 Shore A |
| Tensile Strength | 7.5Mpa |
| Elongation | 500-700% |
| Density | 1.25g/cm3 |
| Tear Strength | 20-30 N/mm |
| Size | Standard Size, Agree to Custom |
| Working Press | 0.3-0.9Mpa |
| Rohs Compliance | Yes |
| Inner Diameter | 1mm-50mm |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Diameter | 1mm-50mm |
| Tear Resistance | 25-35 kN/m |
| Rohs Compliant | Yes |
| App | for industrial roller |
| Temperature Resistance | Up to 200°C |
| Resistance | High temperature, UV, Ozone, Chemicals |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade Silicone Hose 5-32mm ID -30 to 250C
High Voltage Resistant Silicone Tube Extrusion for Corona Sparkle Well
High Tear Resistant Silicone Tube and Sleeve for Corona Roller with 18-25KV/mm
Translucent Silicone Extrusion Cord 1-50mm Diameter FDA RoHS Certified
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union,,Paypal,Alipay,Wechat | Supply Ability | 100000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days | Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Material | Virgin Chinese Silicone | Color | Translucent |
| Quality | Industrial Grade | Hardness | 50-80 Shore A |
| Tensile Strength | 7.5Mpa | Elongation | 500-700% |
| Density | 1.25g/cm3 | Tear Strength | 20-30 N/mm |
| Size | Standard Size, Agree to Custom | Working Press | 0.3-0.9Mpa |
| Rohs Compliance | Yes | Inner Diameter | 1mm-50mm |
| Chemical Resistance | Excellent | Diameter | 1mm-50mm |
| Tear Resistance | 25-35 kN/m | Rohs Compliant | Yes |
| App | for industrial roller | Temperature Resistance | Up to 200°C |
| Resistance | High temperature, UV, Ozone, Chemicals | Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 | Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 2.0MM Translucent Silicone Tubing ,60 Shore A Silicone Tubing ,26N/mm Translucent Silicone Tubing | ||
Our industrial-grade silicone hoses and tubes are manufactured from 100% virgin silicone material, available in both standard and food-grade (postcured or platinum cured) variants. These versatile components offer exceptional performance across a wide temperature range from -60°C to +250°C.
| Property | Specification |
|---|---|
| Material | 100% virgin silicone |
| Quality Grades | Industrial grade, Food grade (postcured/platinum cured) |
| Available Colors | Transparent, translucent, dark red, orange, black, milk white, blue, grey |
| Surface Finish | Smooth/smooth |
| Reinforcement | 1-5PLY polyester fiber insert |
| Tensile Strength | 7.5-9.8Mpa |
| Hardness | 50, 60, 70, 80±5 Shore A |
| Elongation | 350-720% |
| Density | 1.25±0.05g/cm³ |
| Tear Strength | 26-42N/mm |
| Working Temperature | -60°C to +250°C |
| Wall Thickness | 1.0, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0mm |
| Inner Diameter (mm) | Outer Diameter (mm) | Length (kgs) |
|---|---|---|
| 0.5 | 1.0 | 5-20 |
| 0.5 | 1.5 | 5-20 |
| 0.5 | 2.0 | 5-20 |
| 0.8 | 1.9 | 5-20 |
| 1.0 | 2.0 | 5-20 |
| 1.0 | 3.0 | 5-20 |
| 1.0 | 4.0 | 5-20 |
| 1.5 | 2.5 | 5-20 |
| 1.5 | 3.0 | 5-20 |
| 1.6 | 3.2 | 5-20 |
| 2.0 | 3.0 | 5-20 |
| 2.0 | 4.0 | 5-20 |
| 2.0 | 5.0 | 5-20 |
| 2.0 | 6.0 | 5-20 |
| 3.0 | 4.0 | 5-20 |
| 3.0 | 5.0 | 5-20 |
| 3.0 | 6.0 | 5-20 |
| 3.0 | 8.0 | 5-20 |
| 3.0 | 9.0 | 5-20 |
| 4.0 | 5.0 | 5-20 |
| 4.0 | 6.0 | 5-20 |
| 4.0 | 7.0 | 5-20 |
| 4.0 | 8.0 | 5-20 |
| 5.0 | 8.0 | 5-20 |
| 5.0 | 9.0 | 5-20 |
| 5.0 | 10.0 | 5-20 |
| 6.0 | 9.0 | 5-20 |
| 6.0 | 10.0 | 5-20 |
| 6.0 | 12.0 | 5-20 |
| 7.0 | 9.0 | 5-20 |
| 7.0 | 10.0 | 5-20 |
| 7.0 | 12.0 | 5-20 |
| 8.0 | 10.0 | 5-20 |
| 8.0 | 12.0 | 5-20 |
| 8.0 | 14.0 | 5-20 |
| 9.0 | 12.0 | 5-20 |
| 9.0 | 14.0 | 5-20 |
| 9.0 | 16.0 | 5-20 |
| 10.0 | 14.0 | 5-20 |
| 10.0 | 16.0 | 5-20 |
| 10.0 | 18.0 | 5-20 |
| 12.0 | 16.0 | 5-20 |
| 12.0 | 18.0 | 5-20 |
| 12.0 | 20.0 | 5-20 |
| 14.0 | 18.0 | 5-20 |
| 14.0 | 20.0 | 5-20 |
| 14.0 | 22.0 | 极 20|
| 16.0 | 18.0 | 5-20 |
| 16.0 | 20.0 | 5-20 |
| 20.0 | 30.0 | 5-20 |
| 30.0 | 40.0 | 5-20 |
| 40.0 | 50.0 | 5-20 |
Note: OEM and customized sizes available upon request. Packing options include rolls, bags, cartons, pallets or crates.
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!