| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P, |
| Supply Ability | 100000kgs per month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Material | 100% virgin silicone |
| Color | Transparent |
| Hardness | 45-75shore A |
| Density | 1.2-1.3 g/cm³ |
| Working Temperature | -60°C - +260°C(moment 300°C) |
| Size | build mould as per the buyer's drawing |
| Diameter | 1mm-50mm |
| Oem Odm | Available |
| Certifications | FDA, RoHS, REACH |
| Outside Diameter | 6-42mm |
| Tear Strength | 20-40 N/mm |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Elongation | 500-700% |
| Rohs Compliance | Yes |
| Inside Diameter | 2-350mm |
| Wall Thickness | 2-5mm |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Rohs Compliant | Yes |
| Outer Diameter | 3mm-55mm |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1004 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade Silicone Hose 5-32mm ID -30 to 250C
Translucent Food Grade Silicone Hose 1-50mm ID 200°C Resistant
High Voltage Resistant Silicone Tube Extrusion for Corona Sparkle Well
High Tear Resistant Silicone Tube and Sleeve for Corona Roller with 18-25KV/mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P, | Supply Ability | 100000kgs per month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment | Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Material | 100% virgin silicone | Color | Transparent |
| Hardness | 45-75shore A | Density | 1.2-1.3 g/cm³ |
| Working Temperature | -60°C - +260°C(moment 300°C) | Size | build mould as per the buyer's drawing |
| Diameter | 1mm-50mm | Oem Odm | Available |
| Certifications | FDA, RoHS, REACH | Outside Diameter | 6-42mm |
| Tear Strength | 20-40 N/mm | Tolerance | ±0.1mm |
| Elongation | 500-700% | Rohs Compliance | Yes |
| Inside Diameter | 2-350mm | Wall Thickness | 2-5mm |
| Lead Time | 7-15 Days | Rohs Compliant | Yes |
| Outer Diameter | 3mm-55mm | Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1004 | Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | flexible silicone tubing ,silicone rubber pipe | ||
| Item | Transparent Silicone Rubber Seal Cord |
|---|---|
| Material | 100% silicone |
| Color | Black, transparent, and other pantone colors |
| Diameter | Customized per customer's requirement |
| Tensile Strength | 8 Mpa |
| Temperature Resistance | -60°C ~ 300°C |
| Packaging Size | Roll packaging: 50-200 meters/roll, or customized |
| Packing Type | Roll packaging (50-200 meters/roll) or customized |
|---|---|
| Packing Material | Inner PE film + outer woven bag (3-4 rolls/bag) or carton box (1 roll/box); palletized when required |
| Shipping Marks | Neutral packing with printed marks |
| Delivery Time | 5-7 days after PO and 30% advance payment |
| Freight Options | Sea (FCL & LCL) or air freight |
| Special Services | Custom cutting/die punching with optional adhesive backing |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!