| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union,,Paypal,Alipay,Wechat |
| Supply Ability | 100000m/month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| material | virgin silicone + polyester |
| quality | food grade without smell |
| working temperature | -30 ~ +250^C |
| working press | 10kgs |
| inside diameter | 5-32mm |
| outside diameter | 6-42mm |
| tensile strength | 6.5Mpa |
| hardness | 50shore A |
| color | transparent |
| density | 1.2g/cm3 |
| Insert | Polyester |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Wall Thickness | 3-4mm |
| Compression Set | Less than 35% |
| Fda Compliant | Yes |
| Cured | platinum cured |
| Elongation | 500-700% |
| Density | 1.25-1.35 g/cm3 |
| Hardness | Shore A 50-80 |
| Surface | Smooth |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Size | As Per The Buyer's Drawing |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Translucent Food Grade Silicone Hose 1-50mm ID 200°C Resistant
High Voltage Resistant Silicone Tube Extrusion for Corona Sparkle Well
High Tear Resistant Silicone Tube and Sleeve for Corona Roller with 18-25KV/mm
Translucent Silicone Extrusion Cord 1-50mm Diameter FDA RoHS Certified
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union,,Paypal,Alipay,Wechat | Supply Ability | 100000m/month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment | Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| material | virgin silicone + polyester | quality | food grade without smell |
| working temperature | -30 ~ +250^C | working press | 10kgs |
| inside diameter | 5-32mm | outside diameter | 6-42mm |
| tensile strength | 6.5Mpa | hardness | 50shore A |
| color | transparent | density | 1.2g/cm3 |
| Insert | Polyester | Tolerance | ±0.1mm |
| Wall Thickness | 3-4mm | Compression Set | Less than 35% |
| Fda Compliant | Yes | Cured | platinum cured |
| Elongation | 500-700% | Density | 1.25-1.35 g/cm3 |
| Hardness | Shore A 50-80 | Surface | Smooth |
| Lead Time | 7-15 Days | Chemical Resistance | Excellent |
| Size | As Per The Buyer's Drawing | Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 | Certification | SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | flexible silicone tubing ,high temperature silicone rubber tubing | ||
| Item | Food Hose |
|---|---|
| Material | Food Grade Silicone Rubber |
| Reinforcement | Polyester |
| Standard Color | Transparent or custom |
| Tensile Strength | 7.5Mpa |
| Hardness | 50 Shore A |
| Working Pressure | 10Kgs |
| Temperature Range | -30°C to +250°C |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!