| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P |
| Supply Ability | 10000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 working day after recieveed your payment |
| Packaging Details | packed in rolls and pallets |
| Material | silicone sponge rubber |
| Color | Dark Red, Milk White, Grey, Black |
| Surface | Smooth Shin |
| Tensile Strength | 100-200psi |
| Hardness | Shore A 10-40 |
| Elongation | 100% |
| Density | 0.5-0.9g/cm3 |
| Size | Build Mould as Per The Buyer's Drawing |
| Backing Adhesive | Agreed |
| Rohs Compliant | Yes |
| Products | Silicone sponge cord |
| Uniform Heating | Maximum 220℃ |
| Flexibility | High |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Rohs Compliance | Yes |
| Production | Mold Extrude |
| Elongation At Break | 100% |
| Produced | extrude or cutting |
| Temperature Range | -60°C to 200°C |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1002 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade Silicone Hose 5-32mm ID -30 to 250C
Translucent Food Grade Silicone Hose 1-50mm ID 200°C Resistant
High Voltage Resistant Silicone Tube Extrusion for Corona Sparkle Well
High Tear Resistant Silicone Tube and Sleeve for Corona Roller with 18-25KV/mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P | Supply Ability | 10000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 working day after recieveed your payment | Packaging Details | packed in rolls and pallets |
| Material | silicone sponge rubber | Color | Dark Red, Milk White, Grey, Black |
| Surface | Smooth Shin | Tensile Strength | 100-200psi |
| Hardness | Shore A 10-40 | Elongation | 100% |
| Density | 0.5-0.9g/cm3 | Size | Build Mould as Per The Buyer's Drawing |
| Backing Adhesive | Agreed | Rohs Compliant | Yes |
| Products | Silicone sponge cord | Uniform Heating | Maximum 220℃ |
| Flexibility | High | Lead Time | 7-15 Days |
| Rohs Compliance | Yes | Production | Mold Extrude |
| Elongation At Break | 100% | Produced | extrude or cutting |
| Temperature Range | -60°C to 200°C | Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1002 | Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | silicone gasket sheet ,flexible rubber sheet | ||
| Material | 100% virgin silicone sponge rubber |
|---|---|
| Color | Dark red, milk white, black, brown, grey etc. |
| Surface | Double impression fabric or double smooth |
| Cell Structure | Close cell |
| Tensile Strength | 100-200 PSI |
| Hardness | 10, 20, 30+/-5 shore A |
| Elongation | 100% |
| Density | 0.5-1.0 g/cm³ |
| Working Temperature | -60°C to +220°C (momentary 260°C) |
| Size | Customizable per buyer's requirements |
| Adhesive Options | One side general glue or 3M glue |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!