| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal, |
| Delivery Time | 10 working days after recieved your payment |
| Packaging Details | 100000m per month |
| Material | virgin silicone+polyester |
| Quality | food grade without smell |
| Working temperature | -30℃-+250℃ |
| Working Press | 10kgs |
| Inside Diameter | 5-32mm |
| Outside Diameter | 6-42mm |
| Tensile Strength | 6.5Mpa |
| Hardness | Shore A 50-80 |
| Color | Transparent |
| Density | 1.2g/cm³ |
| Shape | Tube |
| Wall Thickness | 1mm-5mm |
| Working Temperature | -60°C - +260°C |
| Features | Flexible, Non-toxic, Odorless |
| Cured | platinum cured |
| Reinforce | polyester braid reinforced |
| Outer Diameter | 3mm-60mm |
| Oem Odm | Available |
| Temperature Range | -60°C to 200°C |
| Compression Set | 35% |
| Surface | Smooth |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade Silicone Hose 5-32mm ID -30 to 250C
Translucent Food Grade Silicone Hose 1-50mm ID 200°C Resistant
High Voltage Resistant Silicone Tube Extrusion for Corona Sparkle Well
High Tear Resistant Silicone Tube and Sleeve for Corona Roller with 18-25KV/mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal, | Delivery Time | 10 working days after recieved your payment |
| Packaging Details | 100000m per month | Material | virgin silicone+polyester |
| Quality | food grade without smell | Working temperature | -30℃-+250℃ |
| Working Press | 10kgs | Inside Diameter | 5-32mm |
| Outside Diameter | 6-42mm | Tensile Strength | 6.5Mpa |
| Hardness | Shore A 50-80 | Color | Transparent |
| Density | 1.2g/cm³ | Shape | Tube |
| Wall Thickness | 1mm-5mm | Working Temperature | -60°C - +260°C |
| Features | Flexible, Non-toxic, Odorless | Cured | platinum cured |
| Reinforce | polyester braid reinforced | Outer Diameter | 3mm-60mm |
| Oem Odm | Available | Temperature Range | -60°C to 200°C |
| Compression Set | 35% | Surface | Smooth |
| Brand Name | 3Arubber | Model Number | 3A1003 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS | Place of Origin | China |
| High Light | flexible silicone tubing ,high temperature silicone rubber tubing | ||
| Material | 100% virgin silicone rubber |
| Quality | Industrial grade, food grade, medical grade |
| Color | Transparent, translucent, dark red, black, milk white, blue, grey etc. |
| Surface | Smooth/smooth |
| Tensile strength | 8Mpa |
| Hardness | 40, 50, 60, 70+/-5 shore A |
| Elongation | 380% |
| Density | 1.25g/cm³ |
| Tear strength | 26N/mm |
| Working temperature | -60°C to +250°C |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!