China BOE 18.5 inch lcd display QV185FHB-N81 lcd screen panel
  1. China BOE 18.5 inch lcd display QV185FHB-N81 lcd screen panel
  2. China BOE 18.5 inch lcd display QV185FHB-N81 lcd screen panel
BOE 18.5 inch lcd display QV185FHB-N81 lcd screen panel
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name QV185FHB-N81
Screen Size 18.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL, FOB
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 119PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 408.96(W)×230.04(H) mm
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Application Digital Signage
Lamp Type No B/L
Response Time 14 (Typ.)(G to G)
Brand Name BOE
Model Number QV185FHB-N81
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name QV185FHB-N81 Screen Size 18.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL, FOB Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 119PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe Active Area 408.96(W)×230.04(H) mm
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive Application Digital Signage
Lamp Type No B/L Response Time 14 (Typ.)(G to G)
Brand Name BOE Model Number QV185FHB-N81
Place of Origin China
Product details :
Brand BOE
Model P/N QV185FHB-N81
Diagonal Size 18.5"
Bezel Opening -
Outline Size 430.4(W)×254.6(H) mm
Brightness 0 cd/m²
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Best View on Symmetry
Display Colors 16.7M 72%NTSC
Frequency 60Hz
Weight TBD
Surface Antiglare (Haze 25%)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Lamp Type No B/L
Touch Screen Without
Application Digital Signage
Driver IC COFBuilt-in 3 source chips
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,