China AUO 55.0 Inch IPS TFT LCD Screen P550HVN02.2 LCD Display Modules 1920X1080
  1. China AUO 55.0 Inch IPS TFT LCD Screen P550HVN02.2 LCD Display Modules 1920X1080
AUO 55.0 Inch IPS TFT LCD Screen P550HVN02.2 LCD Display Modules 1920X1080
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union, PayPal
Supply Ability 980 PCS
Delivery Time 5 working days
Packaging Details Carton + Foam Cotton
Brand AUO
Model P550HVN02.2
Diagonal Size 55.0 inch
Pixel Format 1920(RGB)×1080 (FHD) 40PPI
Weight 15.0Kgs (Typ.)
Designed For Digital Signage
Brand Name AUO
Model Number P550HVN02.2
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, PayPal Supply Ability 980 PCS
Delivery Time 5 working days Packaging Details Carton + Foam Cotton
Brand AUO Model P550HVN02.2
Diagonal Size 55.0 inch Pixel Format 1920(RGB)×1080 (FHD) 40PPI
Weight 15.0Kgs (Typ.) Designed For Digital Signage
Brand Name AUO Model Number P550HVN02.2
Place of Origin China
High Light AUO IPS TFT Lcd screenP550HVN02.2 IPS TFT Lcd screen55.0 inch LCD Display Modules
AUO 55.0 inch 1920*1080 resolution IPS TFT Lcd screen P550HVN02.2 LCD Display Modules
AUO LCD SCREEN P550HVN02.2
Panel Brand AUO
Panel Model P550HVN02.2
Panel Size 55"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD, 40PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 1209.6(W)×680.4(H) mm
Bezel Opening 1216.0(W)×686.8(H) mm
Outline Size 1235.6(W)×706.4(H) ×27.5(D) mm
Surface Antiglare (Haze 11%)
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 4000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode AMVA3, Normally Black, Transmissive
Response Time 6.5 (Typ.)(G to G)
Display Colors 16.7M/1.07B 72% NTSC
Lamp Type WLED , 60K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 15.0Kgs (Typ.)
Signal Interface LVDS (2 ch, 8/10-bit) , 51 pins Connector
Input Voltage 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C