China LTI480HN01 48.0 inch LCD Panel resolution 1920(RGB)*1080 for Digital signage
  1. China LTI480HN01 48.0 inch LCD Panel resolution 1920(RGB)*1080 for Digital signage
LTI480HN01 48.0 inch LCD Panel resolution 1920(RGB)*1080 for Digital signage
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LTI480HN01
Screen Size 48.0 inch
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 46PPI
Active Area 1054.08(W)×592.92(H) mm
Outline (mm) 1079.88(W)×618.72(H) ×22.4(D) mm
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 51 pins Connector
Environment Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Used for Digital Signage
Luminance 700 cd/m² (Typ.)
Brand Name Samsung
Model Number LTI480HN01
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LTI480HN01 Screen Size 48.0 inch
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 46PPI Active Area 1054.08(W)×592.92(H) mm
Outline (mm) 1079.88(W)×618.72(H) ×22.4(D) mm Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 51 pins Connector Environment Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Used for Digital Signage Luminance 700 cd/m² (Typ.)
Brand Name Samsung Model Number LTI480HN01
Place of Origin China
LTI480HN01 LCD Panel Product details :
Samsung LCD Screen LTI480HN01
Manufacturer Samsung
Model Name LTI480HN01
Screen Size 48.0inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel layout RGB Vertical Stripe
Bezel Opening 1060.08(W)×598.92(H) mm
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H)
Luminance 700 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 4000:1 (Typ.) (TM)
Response 8 (Typ.)(G to G)
View Direction -
Operating Mode SPVA, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M 75% NTSC
Light Source WLED , 50K hours , Without Driver
Mass 10.3/10.7Kgs (Typ./Max.)
Used for Digital Signage
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Voltage Supply 12.0V (Typ.)