Products
Manufacturer of a wide range of products which include Automatic Electric Steel Coil Uncoiler Machine 15m/min Feeding Speed Max 1.6mm,Automatic Uncoiler Machine with 15m/min Feeding Speed and Hydraulic/Electric,Automatic Double Cr...
MOQ:
Price: $1,530/cases 1-2 cases
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1500 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 200 |
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Product name | uncoiler material rack |
| Max width of material | 200mm |
| Thickness of material | Max 1.6mm |
| Speed reducer | 1/60 |
| Max material weight | 500kg |
| Material weight | 320kg |
| Motor HP | 1HP |
| Coil I.D | 300/460mm |
| Coil O.D | 1200mm |
| Application | Steel Coil Decoiler |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $1,900/cases 1-14 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Drivetype | Hydraulic / Electric |
| Feeding Speed | 15m/min |
| Usage | shear and butt steel trip |
| Power | NO |
| Oem | Yes |
| Safetyfeatures | Emergency Stop, Safety Guards |
| Materialcompatibility | Steel, Aluminum, Copper |
| Application | Steel Sheet Coil |
| Warranty | 1 year |
| Type | Automatic |
| Core Components | PLC, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Productname | Uncoiler Machine |
| High Liaght | automatic uncoiler |
| Machinery Test Report | Provided |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-600 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $50,000/pieces 1-9 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 110mm |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| dimension(l*w*h) | 1745*2000*3059mm |
| motor power (kw) | 11 |
| model number | STC-110H |
| weight (t) | 14.2 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel |
| Product name | Power Press Machine |
| Transmission | crank precision punch |
| Device mode | Body type steel plate |
| Nominal capacity | 110ton press machine |
| Slider guide position stucture | 2 corner 6 guide structure |
| Impact force location | 3mm for stamping machine |
| Slider length | 110mm for metal press machine |
| Slider adjustment amount | 100mm |
| Punch dimension | 1745*2000*3059mm |
| Punch weight | 14.2ton |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-110 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ:
Price: $54,286/cases 1-2 cases
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 200 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | 1940*2200*3709 |
| motor power (kw) | 15 |
| model number | STC-160V |
| weight (t) | 22 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel, Engine |
| punching capacity | 160ton for automatic punching machine |
| Slider adjustment amount | 100mm for rosin pneumatic press machine |
| Up platform area | 1600*550*70mm for power press machine |
| Down platform area | 2000*760*150mm for tube punching machine |
| Platform to floor distance | 990mm for door hinge making machine |
| Main motor power | 15*4 for pneumatic punching machine |
| Air pressure | 6 for steel hole punching machine |
| Punch dimension(L*W*H) | 1940*2200*3709mm for perforated sheet machine |
| Punch weight | 22tons for sheet metal punching machine |
| Slider strokes per minute | 30-55 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $50,000/pieces 1-9 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Punching Capacity | 110 tons |
| Impact Force Location | 3mm |
| Slider Stroke | 110mm |
| Slider Adjustment | 100mm |
| Max Die Shut Height | 435mm |
| Motor Power | 11 kW |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-110 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $60,000/sets 1-49 sets
| Payment Terms | ,T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 280 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | 2545*3100*4304 |
| motor power (kw) | 18.5 |
| model number | STC-315V |
| weight (t) | 30.5 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel, Engine |
| punching capacity | 200ton for coin punching machine |
| Slider adjustment amount | 120mm for china press machine |
| Up platform area | 1850*650*95mm for channel punching machine |
| Down platform area | 2400*840*170mm for car number plate making machine vehicle |
| Platform to floor distance | 1070mm for busbar punching machine |
| Main motor power | 18.5*4 for border punching machine for craft |
| Air pressure | 6 for blinds hole punching machine |
| Punch dimension(L*W*H) | 2235*2620*3849mm for automatic sheet decoiler machine |
| Punch weight | 30.5tons for automatic punching machine for aluminum foil machine |
| Package | wooden box |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-315 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $90,000/sets 1-4 sets
| Payment Terms | ,T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 280 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | 2545*3000*4304 |
| motor power (kw) | 22 |
| model number | STC-250V |
| weight (t) | 40.5 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel, Engine |
| punching capacity | 250ton for coin punching machine |
| Slider adjustment amount | 120mm for china press machine |
| Up platform area | 2100*700*95mm for channel punching machine |
| Down platform area | 2700*900*170mm for car number plate making machine vehicle |
| Platform to floor distance | 1100mm for busbar punching machine |
| Main motor power | 22*4 for border punching machine for craft |
| Air pressure | 6 for blinds hole punching machine |
| Punch dimension(L*W*H) | 2545*3000*4304mm for automatic sheet decoiler machine |
| Punch weight | 40.5tons for automatic punching machine for aluminum foil machine |
| After-sales Service Provided | Online support |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-250 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ:
Price: $90,000/sets 1-4 sets
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 280 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | 2545*3000*4304 |
| motor power (kw) | 22 |
| model number | STC-250V |
| weight (t) | 40.5 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel, Engine |
| punching capacity | 250ton for coin punching machine |
| Slider adjustment amount | 120mm for china press machine |
| Up platform area | 2100*700*95mm for channel punching machine |
| Down platform area | 2700*900*170mm for car number plate making machine vehicle |
| Platform to floor distance | 1100mm for busbar punching machine |
| Main motor power | 22*4 for border punching machine for craft |
| Air pressure | 6 for blinds hole punching machine |
| Punch dimension(L*W*H) | 2545*3000*4304mm for automatic sheet decoiler machine |
| Punch weight | 40.5tons for automatic punching machine for aluminum foil machine |
| After-sales Service Provided | Online support |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $65,716/cases 1-9 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Power Source | Pneumatic |
| Voltage | 380V |
| Motor Power | 15 kW |
| Weight | 30.5 tons |
| Dimensions (L*W*H) | 2235*2620*3849 mm |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-200V |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $90,000/sets 1-4 sets
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Motorpower | Typically 5-30 kW |
| Drivetype | Double Crank Mechanism |
| Slideadjustment | Manual or Hydraulic |
| Weight | Varies by model, typically 2000-15000 kg |
| Productname | Double Crank Power Press |
| Application | Metal forming, punching, blanking, bending |
| Operatingspeed | Up to 60 strokes per minute |
| Lubricationsystem | Automatic centralized lubrication |
| Type | Mechanical Power Press |
| Safetyfeatures | Mechanical and electrical safety devices |
| Bedsize | Varies, typically 500x400 mm to 1500x1200 mm |
| Controltype | Manual or CNC control |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-250 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!