Products
Manufacturer of a wide range of products which include Automatic Electric Steel Coil Uncoiler Machine 15m/min Feeding Speed Max 1.6mm,Automatic Uncoiler Machine with 15m/min Feeding Speed and Hydraulic/Electric,ST-25 25 Ton Precis...
MOQ:
Price: $1,530/cases 1-2 cases
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1500 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 200 |
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Product name | uncoiler material rack |
| Max width of material | 200mm |
| Thickness of material | Max 1.6mm |
| Speed reducer | 1/60 |
| Max material weight | 500kg |
| Material weight | 320kg |
| Motor HP | 1HP |
| Coil I.D | 300/460mm |
| Coil O.D | 1200mm |
| Application | Steel Coil Decoiler |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $1,900/cases 1-14 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Drivetype | Hydraulic / Electric |
| Feeding Speed | 15m/min |
| Usage | shear and butt steel trip |
| Power | NO |
| Oem | Yes |
| Safetyfeatures | Emergency Stop, Safety Guards |
| Materialcompatibility | Steel, Aluminum, Copper |
| Application | Steel Sheet Coil |
| Warranty | 1 year |
| Type | Automatic |
| Core Components | PLC, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Productname | Uncoiler Machine |
| High Liaght | automatic uncoiler |
| Machinery Test Report | Provided |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-600 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $12,000/pieces 1-9 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Package | Standard package |
| Punching Diameter Range | 5-100 mm |
| Keyword | coil uncoiler |
| Positioning Accuracy | ±0.01 mm |
| Powersupply | 380V / 50Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Dimensions | 3000 x 1500 x 2200 mm |
| Machinetype | Hydraulic / Mechanical |
| Maximum Sheet Thickness | 0.5-3.0 mm |
| Material Width Range | 70-800mm |
| Machine Weight | 485kg |
| Motorpower | 7.5 kW |
| Item Name | leveling machine |
| Working Table Size | 1000x1500 mm |
| Punching Capacity | 200ton for automatic punching machine |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | ST-25 |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $51710/cases 1-5 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| punching capacity | 160ton |
| Slider adjustment amount | 100mm |
| Up platform area | 1600*550*70mm |
| Down platform area | 2000*760*150mm |
| Platform to floor distance | 990mm |
| Main motor power | 15*4 |
| Air pressure | 6 |
| Punch dimension(L*W*H) | 1940*2200*3709mm |
| Punch weight | 22tons |
| Slider strokes per minute | 30-55 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-160 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $81/cases 1cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| Product name | Double-sided automatic oiler for punch press |
| Model | TL-22-150 |
| Material | Aluminum alloy and copper |
| Maximum feeding width | 149.99mm |
| Frame size | 255*125mm |
| Wool piece size | 25*12*4.0mm |
| Oil pot capacity | 4L |
| weight | 1.7kg |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | TL-22-150 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $1,900/cases 1-14 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Motor Power | 5-30 kW |
| Expansion Method | Moves Type |
| Core Components | PLC, Bearing, Motor, Pump |
| Die Set Compatibility | Standard and custom dies |
| Automation Level | Manual/Semi-automatic/Automatic |
| Die Set Type | Standard / Customizable |
| Power Source | Electric / Hydraulic |
| Material Width Range | 70-800mm |
| Motor Hp | 2HP |
| Speed Reducer | 1/60 for unwinder |
| Voltage | 380V |
| Machine Type | Punching Machine |
| Adjustment Method | four-point independent |
| Motorpower | 7.5 kW |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-600 |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $68857/cases 1cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| punching capacity | 110ton for stamping machines |
| Slider adjustment amount | 110mm for metal straightening machine |
| Up platform area | 1400*500*70mm for number plate making machine |
| Down platform area | 1800*650*130mm for power press |
| Platform to floor distance | 830mm for press machine pneumatic |
| Main motor power | 11*4for manual press stamping machines |
| Air pressure | 6 for power press machine |
| Punch dimension(L*W*H) | 1745*2000*3059mm for pneumatic press |
| Punch weight | 14.2tons for tube punching machine |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | ST-160 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $51710/cases 1-5 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Motor Power | 5-30 kW |
| Side Openinge | 900*600mm |
| Feeding Capacity | 400W*2.0T/ 80W*3.2T |
| Punch Weight | 14.2 tons for punch press |
| Rating Point | 7mm |
| Material Weight | 1000kg |
| Positioning Accuracy | ±0.01 mm |
| Weight | 1.7kg |
| Press Weight | 16mm |
| Type | Uncoiling Machine |
| Adjustment Method | four-point independent |
| Width Of Material | 300mm for steel uncoiler |
| Max Correction Speed | 22/min for automatic level machine |
| Up Platform Area | 1850*650*95mm for power press machine |
| Package | Standard package |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STC-160 |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $1,964/sets 1-19 sets
| Payment Terms | T/T |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Straightener & Cutter |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1.5 |
| dimension(l*w*h) | 750*400*1250 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 320 |
| Feeding Speed | 16m/min |
| Item name | leveling machine |
| Keyword | Straightening feeder |
| Thickness of material | 0.3-1.2mm for leveling machine |
| Max material weight | 200kg for decoiler machine |
| Roller arrangement | up 7/down 8 |
| Machine weight | 320kg coil leveler |
| adjustment method | four-point independent |
| Package | Standard package |
| Payment | T/T, Paypal, West-union, Trade assurance |
| Color | Orange or customized |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $2,560/cases 1-4 cases
| Payment Terms | T/T |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Feeder Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1500 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | Straightening feeder |
| Width of material | 300mm |
| Thickness of material | Max 3.2mm |
| Material diameter | 450-530mm |
| Material outer diameter | 1200mm |
| Material weight | 1000kg |
| Correction speed | 15m/min |
| Motor HP | 2HP |
| Expansion method | Moves Type |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!