Products
Manufacturer of a wide range of products which include Automatic Electric Steel Coil Uncoiler Machine 15m/min Feeding Speed Max 1.6mm,Automatic Uncoiler Machine with 15m/min Feeding Speed and Hydraulic/Electric,Automatic Adjustabl...
MOQ:
Price: $1,530/cases 1-2 cases
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1500 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 200 |
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Product name | uncoiler material rack |
| Max width of material | 200mm |
| Thickness of material | Max 1.6mm |
| Speed reducer | 1/60 |
| Max material weight | 500kg |
| Material weight | 320kg |
| Motor HP | 1HP |
| Coil I.D | 300/460mm |
| Coil O.D | 1200mm |
| Application | Steel Coil Decoiler |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $1,900/cases 1-14 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Drivetype | Hydraulic / Electric |
| Feeding Speed | 15m/min |
| Usage | shear and butt steel trip |
| Power | NO |
| Oem | Yes |
| Safetyfeatures | Emergency Stop, Safety Guards |
| Materialcompatibility | Steel, Aluminum, Copper |
| Application | Steel Sheet Coil |
| Warranty | 1 year |
| Type | Automatic |
| Core Components | PLC, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Productname | Uncoiler Machine |
| High Liaght | automatic uncoiler |
| Machinery Test Report | Provided |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-600 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $60/ 1 set
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | CE / ISO 14001 |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $2960/cases 1-9 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1set 7days |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Feeder Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| power(w) | 1 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 150 |
| Feeding Speed | 20 M/Min |
| Product name | NCF-800B automatic feeding machine |
| Selling Point | Easy to operate |
| Width of material | 800mm for roller feeder |
| Feeding Capacity | 800W*1.6T,150W*3.2T for pneumatic coil feeder |
| Tickness of material | Max.3.2mm for steel coil feeding machine |
| Feeding Length | 0.01-9999.99mm for servo feeder |
| Roll Pressure | Spring type for straightener feeder |
| Releasing System | Pneumatic type for auto feeder |
| Pass Line Adjust | 50mm for roller feeding machine |
| Power Supply | AC 380V/3phase for servo roller feeder |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $3,396/cases 1-2 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1set 7days |
| Packaging Details | Wooden box |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Feeder Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1500 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 200 |
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | Straightening feeder |
| Width of material | 300mm |
| Thickness of material | Max 3.2mm |
| Feeding capacity | 300W*2.3T |
| Feeding length | 0.01-9999.99mm |
| Roll pressure | Spring type |
| Releasing system | Pneumatic type |
| Pass line adjustment | 50mm |
| Power supply | AC380V/3phase |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $3,000/cases 1-4 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Controlmethod | Programmable Controller |
| Interface | Digital Display with Touch Screen |
| Max stroke length | 100 mm |
| Product name | Servo Feeder |
| Dimensions | 600 mm x 400 mm x 300 mm |
| Safety features | Overload Protection, Emergency Stop |
| Power consumption | Approximately 500W |
| Feeding speed | Adjustable, up to 150 cycles per minute |
| Weight | Around 50 kg |
| Material | Stainless Steel / Aluminum |
| Applications | Automotive, Electronics, Packaging, Assembly Lines |
| Type | Feeding Equipment |
| Power supply | AC 220V / 110V |
| Drive type | Servo Motor |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NC-300 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: ¥20,270/cases 1-5 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| Width of material(mm) | 400 |
| Thickness of materlal(mm) | MAX.3.2 |
| Feeding Capacity | 400WX2.0T/ 80WX3.2T |
| Feeding Length(mm) | 0.01-9999.99 |
| Roll Pressure | springtype |
| Releasing System | Pneumatictypr |
| Pass Line Adjust(mm) | ±50mm |
| Power Supply | AC 380V/3Phase |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NC-400 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: ¥23,423/cases 1-2 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| Width of material (mm) | 400 |
| Thickness of material (mm) | MAX3.2 |
| Feeding capacity | 400W*2.0T/ 80W*3.2T |
| Feeding Length (mm) | 0.01-9999.99 |
| Roll pressure | Spring type |
| Relasing system | Pneumatic type |
| Pass line adjustment | 50mm |
| Power supply | AC380V/3phase |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NC-400 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $2400/cases 1-2 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| Width of material (mm) | 400 |
| Thickn ess of material (mm) | MAX3.2 |
| Feeding capacity | 400w*2.0T /80w*3.2T |
| Feeding Length (mm) | 0.01-9999.99 |
| Roll pressure | Spring type |
| Relcasing system | Pneumatic type |
| Pass line adjustment | ±50mm |
| Power supply | AC380V/3phase |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NC-400 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: $3,000/sets 1-4 sets
| Payment Terms | ,T/T |
| Supply Ability | 100set per month |
| Delivery Time | 15-25days |
| Packaging Details | wooden box |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Feeder Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Motor |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| power(w) | 1.5 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 150 |
| Feeding Speed | 16m/min |
| Product name | NC Series automatic servo feeder machine |
| Selling Point | Easy to operate |
| Width of material | 200-1300mm |
| MOQ | 1set |
| Tickness of material | Max.3.2mm |
| Feeding Length | 0.01-9999.99mm |
| Roll Pressure | Spring type |
| Releasing System | Pneumatic type |
| Pass Line Adjust | 50mm |
| Power Supply | AC 380V/3phase for servo roller feeder, can customized |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NC-400 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!