Products
Manufacturer of a wide range of products which include Shredder Machine for Shredding Wood Automobile Plastic Tires and Old Household,Wood Chipper Crushing Machine for Small Size in Energy Mining,Classifying Rotary Drum Screen Mac...
MOQ: 1 unit
Price: $50,000.00/sets
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Voltage | 220V/380V/420V |
| Power | 7.5-132KW |
| Dimension(L*W*H) | According to different types |
| Warranty | 12 Months |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Weight (KG) | 2500 |
| Product name | Shredder for shredding wood, automobile, plastic tires |
| Keyword | shredder machine |
| Name | Metal shredder |
| Application | car, truck, tire, waste metal, steel |
| Main spare parts | Knives |
| Outlet size | 5-15cm |
| Knives Material | 9 Crsi |
| Application 2 | Rubber tire,tin plate, household appliances, bicycles, empty cans |
| Application 3 | recycle waste metal |
| After Warranty Service | Field maintenance and repair service |
| Packaging Details | All products will be processed to be rustproof and moisture proof before delivery.
20GP container or 40GP container Equipment is packed with plastic wrap or steel box, depends on machine weight. Motor is packed with steel case or wooden case. |
| Port | Qingdao, Tianjin, Lianyungang, Shanghai Guangzhou( as client request) |
| Supply Ability | 41 Set/Sets per Month metal shredder |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION |
MOQ: 1 unit
Price: $1,500.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Hotels, Manufacturing Plant, Home Use, Food Shop, Energy & Mining, Food & Beverage Shops |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Wood Chipper |
| Power Type | Diesel |
| Weight | 400 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Gear, PLC |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Application | peanut, straw stalk, corn cob, straw, couch grass |
| Spare parts | hammer |
| Blades quatity | 24 pieces |
| Capacity | 1000-1500kg/h |
| feeding size | less than 300mm |
| Rotation speed | 3500 r/min |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| motor speed | 1440r/min |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $3,500.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | rotary |
| Application | compost, soil, sawdust, wood chips, rock, soil, river stone, gravel, pebble |
| Voltage | 380V/415V/440V |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | 2200 KG, 2.2T-18T |
| Warranty | 2 years |
| Product name | stone classifying rotary drum screen machine/drum screening machine |
| Keyword | drum screening machine |
| Power | 5.5KW, 7.5KW, 11KW |
| Dimension | depends on model |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 30-150 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | less than 6mm |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $27,000.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | Canada, United States, Australia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, PLC, Gearbox, Motor |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator, compost trommel screener |
| Application | sawdust, firewood, topsoil, compost, solid, municipal soild waste, sawdust, firewood, topsoil, compost, solid, municipal soild waste, |
| Voltage | 380V/415V/440V( as client request), 380V/415V/440V( as client request) |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | mobile trommel screen for compost, topsoil, wood chips |
| Keyword | Mobile trommel screen |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | 5600x2015x2010mm |
| Capacity | 1-200 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $28,000.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | Canada, United States, Australia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, PLC, Gearbox, Motor |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator, compost trommel screener |
| Application | sawdust, firewood, topsoil, compost, solid, municipal soild waste, sawdust, firewood, topsoil, compost, solid, municipal soild waste, |
| Voltage | 380V/415V/440V( as client request), 380V/415V/440V( as client request) |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | mobile trommel screen for compost, topsoil, wood chips |
| Keyword | Mobile trommel screen |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | 5600x2015x2010mm |
| Capacity | 1-200 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $1,500.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | Mexico |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, compost, waste, bark, MSW, building waste, construction waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on processing Trommel Screen |
| Weight | KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Efficient Compost Processing Trommel Screen For Sale |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,300.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $15,900.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | Canada, United States, Germany, Russia, Colombia, Romania, South Africa, Nigeria |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator |
| Production Capacity | 60m³/h |
| Voltage | 220V/380V |
| Dimension(L*W*H) | 5.4*2.1*2.7m |
| Weight | 2900 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, PLC, Engine, Gearbox |
| Key Selling Points | High Rigidity |
| Product name | Mobile trommel screen |
| Screen material | steel bar, steel plate, manganese steel wire woven, stainl |
| Discharge size | less than 6mm or as request |
| Application | topsoil,compost, mulch, organics, bark, MSW |
| Feeding size | less than 300mm |
| Power | 3-45KW |
| Installation | supply manual to guide user |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Certificate | CE |
| MOQ | 1Set |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $15,900.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Home Use, Retail, Construction works , Energy & Mining, Other |
| Showroom Location | United States, Brazil, Mexico, UAE, Colombia, Australia, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Engine, Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | 5.4*2.1*2.7m |
| Weight | 2700 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Keyword | compost tumbler |
| Screen material | compost, soil, wood, biomass, sand and gravel etc. |
| Dimension | 5.4*2.1*2.7m |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | ≤60m³/h |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | 2mm-80mm |
| Color | Green or as client request |
| After-sales Service Provided | Field installation, commissioning and training |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $4,100.00 - $28,750.00/sets
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops |
| Showroom Location | Canada, United Kingdom, United States, Germany, Brazil, Mexico, Russia, Australia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2023 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Motor |
| Condition | New |
| Type | bark trommel screen |
| Application | sawdust, firewood, topsoil, compost, solid, municipal soild waste, topsoil, mulch, organics, bark, MSW, municipal solid waste |
| Voltage | 380V/415V/440V |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 2 years |
| Product name | wood firewood trommel type drum screen machine factori price |
| Model | topsoil screener |
| Power | 3-45KW |
| Screen material | steel bar, steel plate, manganese steel wire woven, stainless steel |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 1-200 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | less than 6mm or as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Packaging Details | All products will be processed to be rustproof and moisture proof before delivery.
20GP container or 40GP container Equipment is packed with plastic wrap or steel case or free fumigation wooden cases, depends on machine weight. Motor is packed |
| Port | Qingdao, Dalian, Tianjin, Lianyungang, Dalian, Shanghai, Guangzhou( as client request) |
| Supply Ability | 40 Set/Sets per Month topsoil screener |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!