Products
Manufacturer of a wide range of products which include Rotary Drum Tumbler Mobile Firewood Trommel Screen with Steel Wire Woven Screen,Separation Screening Industry Rotary Firewood Trommel Drum Sifter Sieve Screen,Dry coal charcoa...
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | United States, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW, building waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on models |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Rotary Type Biomass Wood Chips Trommel Screen Firewood Garbage Trommel |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,200.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $120,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | machinery industry, Dry coal charcoal coke carbon black iron fluorite |
| Condition | New |
| Voltage | 220V 380V 450V 600V |
| Power | 5.5-37kw |
| Dimension(L*W*H) | Acoording to chain plate dryer model |
| Key Selling Points | High efficiency |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 14000 |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | Egypt, India, Mexico, Russia, Thailand |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor |
| Heating source | steam, electricity, far infrared, oil, gas, wood pellet,coal fuel |
| Material | stainless steel, carbon steel, wire mesh, steel plate, chain plate |
| length of dryer | 8m-36m |
| Dryer parts | head, tail, middle section, motor, reducer, temperature controller |
| After sales service provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Dry material shape | Block, briquette, pellet, stick, bar, pieces. |
| Function | Dry and reduce raw material moisture |
| Color | As you required |
| Key words | chain plate dryer |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $6,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | machinery industry, Dry coal charcoal coke carbon black iron fluorite |
| Condition | New |
| Voltage | 220V 380V 450V 600V |
| Power | 5.5-37kw |
| Dimension(L*W*H) | Acoording to coal briquette mesh belt dryer model |
| Key Selling Points | High efficiency |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 14000 |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | Egypt, India, Mexico, Russia, Thailand |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Gearbox |
| Heating source | steam, electricity, far infrared, oil, gas, wood pellet,coal fuel |
| Material | stainless steel, carbon steel, wire mesh, steel plate, chain plate |
| length of dryer | 8m-36m |
| Dryer parts | head, tail, middle section, motor, reducer, temperature controller |
| After sales service provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Dry material shape | Block, briquette, pellet, stick, bar, pieces. |
| Function | Dry and reduce raw material moisture |
| Color | As you required |
| Key words | mesh belt dryer |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $120,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing, briquette processing, Briquette processing, ore,coal,charcoal |
| Condition | New |
| Voltage | 220-450V, 220v-450v |
| Power | 5.5-37KW |
| Dimension(L*W*H) | 2 meters per section |
| Key Selling Points | Energy saving |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 3200 |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Farms, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Pump, Gear, Motor, Gearbox, Engine |
| Heating Method | Gas Heating |
| Material | Other |
| After-sales Service Provided | Overseas Service Provided |
| Product name | Drying Machine |
| Heating source | Steam, power, hot air |
| Color | Customer's Request |
| Installation | Engineer's Guidance |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION MACHINERY |
MOQ: 1 unit
Price: $15,000.00/sets 1-1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | Chemicals Processing, Plastics Processing, Briquette Processing, Coal Briquet,ore, slag |
| Condition | New |
| Voltage | 220V, 220v-450v |
| Power | 4-45KW |
| Dimension(L*W*H) | Based on models |
| Key Selling Points | Energy saving |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 8000 |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Pump, Gear, Motor, Gearbox, Engine |
| flap width | 1200-3800 mm |
| Flap length | depends on machines' model |
| Installation | Engineer's Guidance |
| Heating source | Steam,power, hot air |
| Product name | Coal production line dryer equipment best quality dryer machine |
| Keywords | dryer machine |
| After-sales Service Provided | Video technical support |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION MACHINERY |
| Certification | CE ISO |
MOQ: 1 unit
Price: $120,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | Chemicals Processing, Plastics Processing, Briquette Processing, Coal Briquet,ore, slag |
| Condition | New |
| Voltage | 220V, 220v-450v |
| Power | 4-45KW |
| Dimension(L*W*H) | Based on models |
| Key Selling Points | Energy saving |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 1700 |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Pump, Gear, Motor, Gearbox, Engine |
| Heating Method | Gas Heating |
| Material | Other |
| flap width | 1200-3800 mm |
| Flap length | depends on machines' model |
| Installation | Engineer's Guidance |
| After-sales Service Provided | Overseas Service Provided |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION MACHINERY |
MOQ: 1 unit
Price: $120,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | Chemicals Processing, Plastics Processing, Briquette Processing, Coal Briquet,ore, slag |
| Condition | New |
| Voltage | 220V, 220v-450v |
| Power | 4-45KW |
| Dimension(L*W*H) | Based on models |
| Key Selling Points | Energy saving |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 1000 |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Pump, Gear, Motor, Gearbox, Engine |
| flap width | 1200-3800 mm |
| Flap length | depends on machines' model |
| Installation | Engineer's Guidance |
| After-sales Service Provided | Overseas Service Provided |
| Heating source | Steam,power, hot air |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | SINOLION MACHINERY |
MOQ: 1 unit
Price: $120,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | coal briquette dryer, briquette dryer |
| Condition | New |
| Voltage | 220-440V |
| Power | 5.5kw |
| Dimension(L*W*H) | Refer to the specific model |
| Key Selling Points | new design chain plate dryer |
| Warranty | 12 Months |
| Weight (KG) | 2000 |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Product name | New design coal briquettes dryer machine factory price |
| name | coal briquettes dryer machine factory price |
| Weight | 4-60T |
| Heating source | Steam,electricity, gas oil, etc |
| Material | Stainless /carbon Steel |
| Installation | Engineer's Guidance |
| Color | As you required |
| mesh belt width | 0.6-2m |
| mesh belt layer | 1-8 layer |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Sinolion mesh belt dryer |
MOQ: 1 unit
Price: $120,000.00/sets >=1 sets
| Type | Drying Oven |
| Application | coal, charcoal briquette, briquette dryer |
| Condition | New |
| Voltage | 220-440V |
| Power | 5.5kw |
| Dimension(L*W*H) | Refer to the specific model briquette dryer |
| Key Selling Points | High Productivity |
| Warranty | 1 year |
| Weight (KG) | 800 |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Bearing, Gear, Motor, Gearbox, PLC, Engine |
| Product name | coal briquettes dryer coal briquettes mesh belt dryer in hot-selling |
| Keywords | coal briquettes dryer |
| Weight | 4-60T |
| Heating source | Steam,electricity, gas oil, etc |
| Material | Stainless /carbon Steel |
| Installation | Engineer's Guidance |
| Color | As you required |
| mesh belt width | 0.6-2m |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion briquettes dryer |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!