Products
Manufacturer of a wide range of products which include Rotary Drum Tumbler Mobile Firewood Trommel Screen with Steel Wire Woven Screen,Separation Screening Industry Rotary Firewood Trommel Drum Sifter Sieve Screen,4520*1850*1560mm...
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | United States, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW, building waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on models |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Rotary Type Biomass Wood Chips Trommel Screen Firewood Garbage Trommel |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,200.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $1,450.00/sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Energy & Mining, Other |
| Showroom Location | Canada, United States, Indonesia, Mexico, UAE, Australia, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2023 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | 4520*1850*1560mm |
| Weight | 950 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Keyword | Shake Table |
| Installation | supply manual to guide user |
| Power | 1.1kw |
| Dimension | 4520*1850*1560mm |
| Length | 4520mm |
| Feed end width | 1850mm |
| Concentrate end width | 1560mm |
| Discharge size | as request |
| Color | black or white( or as client request) |
| After-sales Service Provided | Field installation, commissioning and training |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $1,415.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Home Use, Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator |
| Production Capacity | 90% |
| Voltage | 220v/380v |
| Dimension(L*W*H) | 2400x300x3mm |
| Weight | 300 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Engine |
| Key Selling Points | Sustainable |
| construction | Simple and compact structure |
| operation | convenient |
| capacity | large |
| material recovery rate | high |
| sorting efficiency | high |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $416.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Home Use, Retail, Energy & Mining, Other |
| Showroom Location | Canada, United States, Brazil, Mexico, UAE, Malaysia, Australia, None |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator |
| Production Capacity | 98% |
| Voltage | 220V/380V |
| Dimension(L*W*H) | 15m*1m*24mm |
| Weight | 87 KG, 87KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | Hot Product 2023 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Other |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Application | Alluvial Gold Washing and Sluice Box |
| Keywords | Gold Rush |
| Color | Green |
| Installation | Engineer Guide |
| Advantage | Long Working Life |
| After sale service | Field installation, commissioning and training |
| Feature | Low Cost |
| Place of Origin | Henan,China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,800.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator |
| Production Capacity | above 99% |
| Voltage | 380V/415V/440V |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | 145 KG |
| Warranty | 1 year |
| Marketing Type | New Product 2023 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Key Selling Points | Low Noise Level |
| Product name | gold panning nelson gold concentrator machine for gold recovery |
| Model number | knelson gold centrifugal concentrator |
| Application | gold sand, fine alluvial river gold, placer rock ore gold, vein gold |
| Feeding size | 0-5mm |
| Feeding density | 0-50% |
| Gold centrifugal concentrator capacity | 1-80 tons per hour |
| Concentrate weight | 2-80kg per time |
| Gold concentration cleaning pp cycle | 1-6 hours |
| Installation | send video, CAD drawing, and dispatch engineer |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $1,400.00/sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator |
| Production Capacity | 98% |
| Voltage | 380V/415V/440V( as client request) |
| Dimension(L*W*H) | 545x1825x1242 |
| Weight | 1012 KG |
| Warranty | 18 month excluding spare parts |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Gearbox |
| Key Selling Points | earthquake shaking table |
| Application | gold, chormite, tungsten ore, tin, tantalum ore, niobium mine |
| Model | 6-S L-S |
| Material | fiber glass |
| Dimension | 5454x1825x1242 |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 0.5-1.2 tons per hour |
| Feeding size | 0.074-2mm |
| Slurry density | 15-30% |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Packaging Details | All products will be processed to be rustproof and moisture proof before delivery.
20GP container or 40GP container Equipment is packed with plastic wrap or steel box, depends on machine weight. Motor is packed with steel box or wooden case. < |
| Port | Qingdao, Tianjin, Lianyungang, Shanghai, Guangzhou, Dalian( as client request) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
| Certification | ISO9001:2008 quality management system |
MOQ: 1 unit
Price: $20,000.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Material | PVC |
| Material Feature | Heat Resistant |
| Structure | Belt conveyor |
| Voltage | None |
| Power | None |
| Dimension(L*W*H) | Size customization |
| Warranty | 1 Year |
| Width or Diameter | Size customization |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | None |
| Weight (KG) | 100 kg |
| Product name | Industrial pvc food belt conveyor fruit and vegetable belt conveyor |
| Application | Stone, ore, sand, coal, clinker, gravel, clay |
| Frame material | Carbon steel or Stainless steel |
| Belt Material | PVC, PU, EP, rubber, Nelon |
| Conveying speed | variable adjustable speed |
| Tensile Strength | professional engineer supplies any help |
| Material moisture | 6MPA-25MPA |
| Motor brand | Chinese famous brand(or as client request) |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Keyword | Conveyor Belt Production Line |
| Place of Origin | Henan, China |
MOQ: 1 unit
Price: $450.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Home Use, Energy & Mining |
| Showroom Location | South Africa |
| Condition | New |
| Type | Gravity Separator |
| Production Capacity | 98% |
| Weight | 300 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Pump |
| Key Selling Points | High efficiency |
| Packaging Details | All products will be processed to be rustproof and moisture proof before delivery.
20GP container or 40GP container Equipment is packed with plastic wrap or steel case, depends on machine weight. Motor is packed with steel case or wooden case. |
| Port | Qingdao, Tianjin, Lianyungang, Shanghai Guangzhou( as client request) |
| Supply Ability | 50 Set/Sets per Month gold trommel screening plant |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Sinolion |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!