Products
Manufacturer of a wide range of products which include Rotary Drum Tumbler Mobile Firewood Trommel Screen with Steel Wire Woven Screen,Separation Screening Industry Rotary Firewood Trommel Drum Sifter Sieve Screen,Shredder Machine...
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | United States, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW, building waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on models |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Rotary Type Biomass Wood Chips Trommel Screen Firewood Garbage Trommel |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,200.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $50,000.00/sets
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Voltage | 220V/380V/420V |
| Power | 7.5-132KW |
| Dimension(L*W*H) | According to different types |
| Warranty | 12 Months |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Weight (KG) | 2500 |
| Product name | Shredder for shredding wood, automobile, plastic tires |
| Keyword | shredder machine |
| Name | Metal shredder |
| Application | car, truck, tire, waste metal, steel |
| Main spare parts | Knives |
| Outlet size | 5-15cm |
| Knives Material | 9 Crsi |
| Application 2 | Rubber tire,tin plate, household appliances, bicycles, empty cans |
| Application 3 | recycle waste metal |
| After Warranty Service | Field maintenance and repair service |
| Packaging Details | All products will be processed to be rustproof and moisture proof before delivery.
20GP container or 40GP container Equipment is packed with plastic wrap or steel box, depends on machine weight. Motor is packed with steel case or wooden case. |
| Port | Qingdao, Tianjin, Lianyungang, Shanghai Guangzhou( as client request) |
| Supply Ability | 41 Set/Sets per Month metal shredder |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION |
MOQ: 1 unit
Price: $1,500.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Hotels, Manufacturing Plant, Home Use, Food Shop, Energy & Mining, Food & Beverage Shops |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Wood Chipper |
| Power Type | Diesel |
| Weight | 400 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Gear, PLC |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Application | peanut, straw stalk, corn cob, straw, couch grass |
| Spare parts | hammer |
| Blades quatity | 24 pieces |
| Capacity | 1000-1500kg/h |
| feeding size | less than 300mm |
| Rotation speed | 3500 r/min |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| motor speed | 1440r/min |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $15,000.00/sets >=1 sets
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Voltage | hydraulic motor |
| Power | <300HP, 150-300HP |
| Dimension(L*W*H) | 7500*3500*3500 |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant |
| Showroom Location | None |
| Weight (KG) | 2560 |
| Name | big rotary hopper wood tree root chipper stump shredder plant |
| Model | MPB4000 MPB5000 MPB7000 |
| Product name | wood chip |
| Raw material | Tree root ,stump, tree branch |
| Capacity | 10-45TPH |
| Type | mobile |
| Driving mode | diesel and hydraulic motor |
| Blade Qt. | 4-6 |
| Application | Wood Processing |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinomet |
MOQ: 1 unit
Price: $50,000.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Energy & Mining, Other |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | wheel mobile station |
| Application | quarry,stone,pebble,aggregate |
| Motor Type | AC Motor |
| Capacity(t/h) | 10-150t/h |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | 1850 KG |
| Warranty | 24 months |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Model | CMW-15X CMW-35X CMW-65X CMW-90X |
| Installation | supply manual and send engineer to guide user |
| Feeding size | 0--600mm |
| Discharge size | 0-5-10-15-19-30mm |
| spare parts material | high manganese |
| Driving type | diesel engine or motor |
| Wearing parts | jaw plate ,cone plate , sieve ,roller and belt of coveyor |
| Frame | Welding or casting steel |
| capacity | 10t-150t per hour |
| Product name | mobile crushing and screening quarry plant machine for sale |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Sinolion-CMM |
MOQ: 1 unit
Price: $1,200.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Gearbox, Motor |
| Condition | New |
| Voltage | 380V |
| Power | 37 |
| Dimension(L*W*H) | depends on size |
| Weight | 2000 kg |
| Warranty | 2 years |
| Key Selling Points | Energy saving |
| Product name | sand making machine/stone crusher/vertical shaft impact crusher |
| name | vertical shaft impact crusher |
| keyword | vertical sand making machine |
| Application | Building aggregate, road fabric, bedding material, asphalt concrete |
| Type | VSI |
| Model | VSI Service |
| The Machines classification | Stone Crusher Plant |
| Processed Materials | Pebble, limestone, granite, basalt, diabase, andesite, quartz |
| COLOR | custom |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $1,200.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Hammer Crusher, diesel engine or motor |
| Application | chemical industry, stone, ore, glass, |
| Motor Type | AC Motor |
| Capacity(t/h) | 1-280t/h |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | KG |
| Warranty | 24 months excluding spare parts |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Key Selling Points | High Productivity |
| Product name | mini diesel engine laboratory sample hammer mill for limestone price |
| Model | PC series hammer mill for limestone |
| Installation | supply manual and send engineer to guide user |
| Feeding size | 0-350mm |
| Discharge size | adjustable |
| Screen grade size | adjustable |
| Hammer heads material | 40Cr |
| Wearing parts | hammer head and side plates |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $5,000.00/sets >=1 sets
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Gearbox, Motor |
| Voltage | 220V/380V/420V |
| Power | 7.5-132KW |
| Dimension(L*W*H) | According to different types |
| Warranty | 12 Months |
| Key Selling Points | double shaft shredder |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Weight (KG) | 800 |
| Product name | double shaft oil palm empty fruit bunched shredder machine |
| Keywords | Heavy duty EFB shredder |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | EFB shredder |
| Application | Empty Fruit Bunched crush |
| Main spare parts | Knives |
| Outlet size | 5-15cm |
| Knives Material | 9 Crsi |
| After Warranty Service | Field maintenance and repair service |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION |
MOQ: 1 unit
Price: $1,500.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Hammer Crusher, diesel engine or electric motor |
| Application | chemical industry, stone, ore, glass, glass bottle, stone, rock, gold ore, clay, pebble, sand, gravel, glass |
| Motor Type | AC Motor |
| Capacity(t/h) | 1-280t/h |
| Dimension(L*W*H) | As per different model |
| Weight | KG |
| Warranty | 24 months excluding spare parts |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Key Selling Points | mobile hammer crusher plant |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Installation | supply manual and send engineer to guide user |
| Feeding size | 0-350mm |
| Discharge size | adjustable |
| Screen grade size | adjustable |
| Hammer heads material | 40Cr |
| Wearing parts | hammer head and side plates |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Sinolion |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!