Products
Manufacturer of a wide range of products which include Shredder Machine for Shredding Wood Automobile Plastic Tires and Old Household,Wood Chipper Crushing Machine for Small Size in Energy Mining,Rotary Drum Tumbler Mobile Firewoo...
MOQ: 1 unit
Price: $50,000.00/sets
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Voltage | 220V/380V/420V |
| Power | 7.5-132KW |
| Dimension(L*W*H) | According to different types |
| Warranty | 12 Months |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Weight (KG) | 2500 |
| Product name | Shredder for shredding wood, automobile, plastic tires |
| Keyword | shredder machine |
| Name | Metal shredder |
| Application | car, truck, tire, waste metal, steel |
| Main spare parts | Knives |
| Outlet size | 5-15cm |
| Knives Material | 9 Crsi |
| Application 2 | Rubber tire,tin plate, household appliances, bicycles, empty cans |
| Application 3 | recycle waste metal |
| After Warranty Service | Field maintenance and repair service |
| Packaging Details | All products will be processed to be rustproof and moisture proof before delivery.
20GP container or 40GP container Equipment is packed with plastic wrap or steel box, depends on machine weight. Motor is packed with steel case or wooden case. |
| Port | Qingdao, Tianjin, Lianyungang, Shanghai Guangzhou( as client request) |
| Supply Ability | 41 Set/Sets per Month metal shredder |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | SINOLION |
MOQ: 1 unit
Price: $1,500.00/sets >=1 sets
| Applicable Industries | Hotels, Manufacturing Plant, Home Use, Food Shop, Energy & Mining, Food & Beverage Shops |
| Showroom Location | None |
| Condition | New |
| Type | Wood Chipper |
| Power Type | Diesel |
| Weight | 400 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor, Gear, PLC |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Application | peanut, straw stalk, corn cob, straw, couch grass |
| Spare parts | hammer |
| Blades quatity | 24 pieces |
| Capacity | 1000-1500kg/h |
| feeding size | less than 300mm |
| Rotation speed | 3500 r/min |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| motor speed | 1440r/min |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | United States, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW, building waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on models |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Rotary Type Biomass Wood Chips Trommel Screen Firewood Garbage Trommel |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,200.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,300.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,600.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,400.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $4,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Home Use, Retail, Construction works , Energy & Mining, Other |
| Showroom Location | Canada, United Kingdom, United States, Italy, Mexico, UAE, Colombia, Australia, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2022 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Engine, Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | 3.15*1.1*1.65m |
| Weight | 520 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Keyword | mobile sand trommel screen |
| Screen material | sand,compost, soil, wood, biomass, and gravel etc. |
| Dimension | 3.15*1.1*1.65m |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | ≤15m³/h |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | 2mm-80mm |
| Color | Green or as client request |
| After-sales Service Provided | Field installation, commissioning and training |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | United States, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW, building waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on models |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Rotary Type Biomass Wood Chips Trommel Screen Firewood Garbage Trommel |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-2 sets
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | Canada, United States, Mexico, Russia, Colombia, Australia |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Engine, Bearing, Gearbox |
| Condition | New |
| Type | Circular, Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW |
| Voltage | 380V/415V/440V |
| Dimension(L*W*H) | 5613*1940*2390, depends on models |
| Weight | 1790 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Firewood trommel screen |
| Installation | supply manual to guide user |
| Feeding size | less than 300mm |
| Dimension | according to capacity |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| MOQ | 1set |
| Key Selling Points | High Productivity |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!