Products
Manufacturer of a wide range of products which include Rotary Drum Tumbler Mobile Firewood Trommel Screen with Steel Wire Woven Screen,Separation Screening Industry Rotary Firewood Trommel Drum Sifter Sieve Screen,Sales Service Au...
MOQ: 1 unit
Price: $13,100.00/sets 1-1 sets
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining |
| Showroom Location | United States, None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Ore, waste, mulch, organics, bark, MSW, building waste |
| Voltage | 380v/415v/440v |
| Dimension(L*W*H) | depends on models |
| Weight | 2200 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Product name | Rotary Type Biomass Wood Chips Trommel Screen Firewood Garbage Trommel |
| Screen material | steel bar, steel plate punch hole, steel wire woven, stainless steel |
| Power | 3-45KW |
| Dimension | according to capacity |
| Installation | supply manual to guide user |
| Capacity | 50-500 tons per hour |
| Feeding size | less than 300mm |
| Discharge size | as request |
| Color | yellow, white, red, blue, gray( or as client request) |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $2,200.00 - $15,200.00/sets
| Applicable Industries | Farms |
| Showroom Location | United States |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Condition | New |
| Type | Circular |
| Application | Food Processing, medicine, chemicals, Metallurgy |
| Voltage | 220V / 380V / As client's demand |
| Dimension(L*W*H) | 500*500*550mm |
| Weight | 3000 KG |
| Warranty | 1.5 years |
| Product name | Rotary Sceen |
| Keyword | Rotary Vibrating Separator |
| Motor | Two Vibration Motor |
| Material | Carbon Steel |
| After-sales Service Provided | Online Support |
| Usage | Separation Screening |
| Function | Screening\separation\sorting\sieving |
| Cleaning system | Bouncing Ball |
| Noise | Lower |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $12,500.00/sets >=1 sets
| Warranty | 1 Year |
| Type | Other |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Application | Food, Textiles, waste paper,cardboard,carton,used clothing, Packaging straw |
| Packaging Type | Cartons, Bags, Belt, Bale |
| Packaging Material | Plastic, Wood, iron wire |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Hydraulic |
| Voltage | 380V |
| Power | 22 |
| Weight | 35000 KG |
| Dimension(L*W*H) | 10200*16200*5370 |
| Key Selling Points | Automatic |
| Product name | Waste paper horizontal baling press for garbage, cardboard, |
| Keyword | Waste paper horizontal baling press |
| Name | horizontal baler machine |
| Key Word | horizontal waste paper baler machine |
| Color | as per customized |
| Capacity | 10-15Tons/h |
| Sales service | engineer overseas available |
| Supply Ability | 50 Set/Sets per Month carton recycling machine |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $12,500.00/sets >=1 sets
| Warranty | 1 Year |
| Type | Other |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Application | Food, Textiles, waste paper,cardboard,carton,used clothing, Packaging straw |
| Packaging Type | Cartons, Bags, Belt, Bale |
| Packaging Material | Plastic, Wood, iron wire |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Hydraulic |
| Voltage | 380V |
| Power | 22 |
| Weight | 35000 KG |
| Dimension(L*W*H) | 10200*16200*5370 |
| Key Selling Points | Automatic |
| Product name | horizontal baler machine for recycling foam scrap baling machine |
| Keyword | recycling foam scrap baling machine |
| Name | horizontal baler machine |
| Key Word | horizontal waste paper baler machine |
| Color | as per customized |
| Capacity | 10-15Tons/h |
| Sales service | engineer overseas available |
| Supply Ability | 50 Set/Sets per Month carton recycling machine |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $12,500.00/sets >=1 sets
| Warranty | 1 Year |
| Type | Other |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Application | Food, Textiles, waste paper,cardboard,carton,used clothing, Packaging straw |
| Packaging Type | Cartons, Bags, Belt, Bale |
| Packaging Material | Plastic, Wood, iron wire |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Hydraulic |
| Voltage | 380V |
| Power | 22 |
| Weight | 35000 KG |
| Dimension(L*W*H) | 10200*16200*5370 |
| Key Selling Points | Automatic |
| Product name | horizontal baler machine / waste paper baling press machine |
| Keyword | carton bale press machine |
| Name | waste paper baling press machine |
| Key Word | horizontal waste paper bale press machine |
| Color | as per customized |
| Capacity | 10-15Tons/h |
| Sales service | engineer overseas available |
| Supply Ability | 50 Set/Sets per Month carton recycling machine |
| After Warranty Service | Video technical support |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $12,500.00 - $40,000.00/sets
| Warranty | 1 Year |
| Type | Other |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Application | Food, Textiles, waste paper,cardboard,carton,used clothing, Packaging straw |
| Packaging Type | Cartons, Bags, Belt, Bale |
| Packaging Material | Plastic, Wood, iron wire |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Hydraulic |
| Voltage | 380V |
| Power | 22 |
| Weight | 35000 KG |
| Dimension(L*W*H) | 10200*16200*5370 |
| Key Selling Points | Automatic |
| Product name | horizontal baling press / Occ rwaste carton paper baler machine |
| Keyword | horizontal baling press |
| Name | fabrics baler machine |
| Key Word | horizontal cardboard baler machine |
| Color | as per customized |
| Capacity | 10-15Tons/h |
| Sales service | engineer overseas available |
| Supply Ability | 50 Set/Sets per Month carton recycling machine |
| After Warranty Service | Video technical support |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
MOQ: 1 unit
Price: $12,500.00 - $40,000.00/sets
| Warranty | 1 Year |
| Type | Other |
| Applicable Industries | Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Condition | New |
| Application | Food, Textiles, waste paper,cardboard,carton,used clothing, Packaging straw |
| Packaging Type | Cartons, Bags, Belt, Bale |
| Packaging Material | Plastic, Wood, iron wire |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Hydraulic |
| Voltage | 380V |
| Power | 22 |
| Weight | 35000 KG |
| Dimension(L*W*H) | 10200*16200*5370 |
| Key Selling Points | Automatic |
| Product name | horizontal waste paper bale press machine /carton bale press machine |
| Keyword | carton bale press machine |
| Name | horizontal baler machine |
| Key Word | horizontal waste paper bale press machine |
| Color | as per customized |
| Capacity | 10-15Tons/h |
| Sales service | engineer overseas available |
| Supply Ability | 50 Set/Sets per Month carton recycling machine |
| Place of Origin | Henan, China |
| Brand Name | Sinolion |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!