Products
Manufacturer of a wide range of products which include Reusable Aluminum Frame Formwork 400x2400mm Aluminium Formwork Construction For,Powder Coated Aluminium Column Formwork Customized Adjustable Column Shuttering,Standard Size A...
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Frame Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Column Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Scaffold Tower |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Scaffold Towers |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Place of Origin | Hebei,China |
| Certification | ROHS |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Scaffold Tower |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Portable Scaffold |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Scaffold Tower |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Mobile Scaffolding Tower |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Scaffold Tower |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 10/ Piece
Price: US $700.00 - 750.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Galvanised Scaffold Tower |
| Material | Aluminium Alloy |
| Surface treatment Hot Dip Galvanized | Hot Dip Galvanized |
| Design Style | Contemporary |
| Colour | Silver |
| Usage | Buidling Constrcution |
| Size | Standard Size |
| Advantage | Stable |
| Keyword | Scffolding |
| Packing | Bundle |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!