Products
Manufacturer of a wide range of products which include Reusable Aluminum Frame Formwork 400x2400mm Aluminium Formwork Construction For,Powder Coated Aluminium Column Formwork Customized Adjustable Column Shuttering,Yellow Scaffold...
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Frame Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 50 piece
Price: US $97.00 - 130.00/ Square Meter
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Column Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffolding Accessory |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Sliver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffold Jack Base Plate |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Sliver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffolding Accessory |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Sliver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffold Components |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Sliver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffolding Accessory |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Golden |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffold Accessories |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Sliver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffolding Accessory |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Silver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
MOQ: 200/ Piece
Price: US $1.00 - 2.00/ Piece
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Scaffolding Parts |
| Material | Q235 |
| Application | Office Building |
| Scaffolding Part Type | Cuplock Scaffolding Accessories |
| Type | Swivel |
| Usage | Construction Usage |
| Colour | Sliver |
| Advantage | Easy Installation |
| Packing | Bundle |
| Keyword | Scffolding |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!