Products
Manufacturer of a wide range of products which include High Gloss 4L Acrylic 1k Automotive Paint Single Component Auto Refinish Paint,Appliance 1K Touch Up Paint For Car Scratches Violet Red Black White Color,2k Clear Liquid Coati...
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 0.5L*24,1L*12,4L*6,5L*6. The package will be customized. |
| Other Names | 1K metallic, color matching |
| Color | yellow, blue, Customized Colors, white, Optional |
| Main raw material | Acrylic |
| Type | Single Component, Car paint |
| Application | Auto Refinish Paint |
| Keywords | car paint filler putty |
| Service | OEM Service, OEM are welcome, Customization, OEM &ODM |
| Brand Name | Willis Paint |
| Model Number | 1K Car Paint |
| Place of Origin | China,Guagndong |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 0.5L*24,1L*12,4L*6,5L*6. The package will be customized. |
| Other Names | Car Paint, 2K metal paint,1K metal paint,Automotive touch up paint,BODY FILLER, Lacquer,Color matching |
| Color | Red, white, black, blue, yellow, silver, pearl color,etc |
| Service | OEM |
| Usage | Car Paint, Appliance Paint, Furniture Paint, Road Marking Paint, Building Coating,Advertising paint |
| Type | Good Filling Ability, Thermosetting, High Transparency, High Hardness |
| Feature | high gloss, good property, excellent pretective and coveraging power |
| Shelf Life | 2 years in original sealed can, cool and dry place at 25℃ |
| Brand Name | Willis Paint |
| Model Number | 1K Transparent Iron Yellow |
| Place of Origin | China,Guagndong |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Product Name: | 1K Silver and Pearl Metallic Color |
| Color | Silver,yellow,Red,blue,white |
| Type | custom automotive paint,Liquid coating |
| MF | Mixture |
| Hard Dry | 50-60 minutes |
| Sample | Free |
| Wet-sanding | P800-1000 sand paper |
| Dry-sanding | P600-800 sand paper |
| Shelf life | cool and dry place at 25℃,2 years in original sealed can,12 Months |
| Feature | Vivid orange-red,high flashing. |
| Brand Name | Willis Brand |
| Model Number | 1K Orange red silver |
| Place of Origin | China,Guagndong |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Other Names | Silver metallic pigment |
| Color | blue shining silver |
| Service | OEM/ODM |
| Model Number: | Pearlescent Pigment |
| Character | excellent heat resistence |
| Appearance: | pearl luster pigment |
| Color: | more than 200 colors |
| Feature | High brilliant flash blue. |
| Brand Name | Willis Paint |
| Model Number | blue shining silver |
| Place of Origin | China,Guagndong |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Other Names | Electroplated silver/basecoat |
| Color | Silver, yellow, Red, blue, white |
| Application method | Spray |
| Package | 1L , 4L,19KG |
| Type | custom automotive paint, Liquid coating |
| Service | OEM or ODM |
| Application | Mainly used for vehicle painting or local repair of various |
| Shelf life | 2 years in original sealed can |
| Brand Name | Willis Brand |
| Place of Origin | China,Guagndong |
| Model Number | 1K Golden Brown silver |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Other Names | basecoat/auto paint/car paint |
| Color | various colors |
| Mf | Mixture |
| State | Liquid Coating |
| Package | 1L / , 3.75L |
| Gloss | High Gloos |
| Type | custom automotive paint, Acrylic Refinish Car Paint Colour, Liquid coating, topcoat, Two Components |
| Application | Mainly used for vehicle painting or local repair of various |
| OEM Service | Yes |
| Shelf life | cool and dry place at 25℃,2 years in original sealed can |
| Brand Name | Willis Brand |
| Place of Origin | China,Guagndong |
| Model Number | 1K Red Silver |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Product name | 1K Silver Metallic Base Coat Colors Car Paint |
| Color | Silver |
| State | Liquid Coating |
| Application Method | Spray |
| Sample | Yes |
| Usage | Car Paint, Appliance Paint, Plastic Coating, Boat Paint, Furniture Paint |
| Service | OEM Service, OEM Are Welcome, Customization, OEM &ODM |
| Shelf life | 2 Years, Two years before being opened, cool and dry place at 25℃, 2 years in original sealed can |
| Brand Name | Willis Brand |
| Place of Origin | China,Guagndong |
| Model Number | 1K Moderate Bright Silver |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Product Name: | 1K Silver and Pearl Metallic Color |
| Color | Silver,yellow,Red,blue,white |
| Type | custom automotive paint,Liquid coating |
| MF | Mixture |
| Spray rate: | More than 98% |
| Hard Dry | 50-60 minutes |
| Sample | Free |
| Wet-sanding | P800-1000 sand paper |
| Dry-sanding | P600-800 sand paper |
| Shelf life | cool and dry place at 25℃,2 years in original sealed can,12 Months |
| Brand Name | Willis Brand |
| Place of Origin | China,Guagndong |
| Model Number | 1K Coarse Silver |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Product name | Car Paint |
| Ratio | Paint: thinner = 1:0.8-1 |
| State | Liquid Coating |
| Free samples | Yes |
| Service | OEM Service, OEM Are Welcome, Customization, OEM &ODM |
| Application | car repair, metalworking machine, billboard, truck, industrial paint, iron door canopy |
| Characteristic | Medium particle size, white front, dark side and wide use |
| Shelf life | 2 Years, Two years before being opened, cool and dry place at 25℃, 2 years in original sealed can |
| Brand Name | Willis Brand |
| Place of Origin | China,Guagndong |
| Model Number | 1K Moderate Coarse Silver |
MOQ: ≥36 Liters
Price: $0.99-$6.99,Negotiation
| Payment Terms | Visa,Paypal,T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 24000 Cartons Monthly production |
| Delivery Time | 6-15days |
| Packaging Details | 4 cans or 18 cans per box. We can supply different carton size to meet your demand . |
| Product name | 1K Silver Metallic Base Coat Colors Car Paint |
| Color | Silver, yellow, Red, blue, white etc. |
| Usage | Car Paint, Appliance Paint, Plastic Coating, Boat Paint, Furniture Paint |
| Application Method | Spray |
| Type | custom automotive paint, Acrylic Refinish Car Paint Colour, Liquid coating, topcoat, Two Components |
| Feature | High gloss, Weather Resistance, Liquid Coating, good property, good adhesion |
| Packing | Standard export cartons |
| Shelf life | 2 Years, Two years before being opened, cool and dry place at 25℃, 2 years in original sealed can |
| Brand Name | Willis Brand |
| Place of Origin | China,Guagndong |
| Model Number | 1K Fine Bright White Silver |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!