Products
Manufacturer of a wide range of products which include Clear Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin HWR-518 For Outdoor,Yellow Resistant Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin Uv Resistant HWR-3040,Yellowish Transparent Liquid Epoxy R...
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Clear Transparent Liquid |
| CAS NO. | 3058-72-3 |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Chemical name | hydrogenated bisphenol A epoxy resin |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-518 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Material | Epoxy |
| Application | Electrical products such as transformers and transformers used outdoors or in wet places |
| Viscosity | 2000-2500 |
| Specific gravity | 1.16-1.19 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3040 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Yellowish, Transparent |
| Materials | Novolac |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Shelf life | 12 Months |
| Feature | High viscosity |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Materials | BPF epoxy resin |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-170 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Materials | BPF epoxy resin |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-170 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Materials | Bisphenol A , Epichlorohydrin |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Warranty | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR127 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.05-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum, 1000kg in IBC |
| Material | 75% Solid epoxy resin + 25% Xylene |
| Color | Transparent,Clear,Light Yellow |
| Other names | YD-011X75 |
| Application | Construction, anticorrosion paints |
| Epoxy Equivalent,g/mol | 450-560 |
| Viscosity,25℃,cps | 8000-13000 |
| Unvolatiles,% | 74.0-76.0 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 901X75 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Transparent without impurity |
| Materials | phenolic |
| Type | Modified |
| Appearance | Colorless liquid |
| Shelf life | 12 Months |
| Feature | excellent bond strength, heat resistance and chemical resistance. |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-625 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD2.0-4.1/kg FOB China
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | Net 240kg in iron drum |
| Materials | Bisphenol A + Epichlorohydrin |
| Color | Transparent,Clear |
| Other names | epoxy resin 127,YD-127,NPEL 127 |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration |
| Shelf life | 24 Months |
| Packing | 240kg in iron drum |
| Epoxy Equivalent,g/eq | 178-185 |
| Viscosity@25℃(cps) | 8000-12000 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 127 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Materials | Bisphenol A , Epichlorohydrin |
| Appearance | transparent liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 2years |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Countertype | YD128,Der331,828 resin |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR 128 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!