Products
Manufacturer of a wide range of products which include Good Adhesion Strength Novolac Epoxy Resin HWR-638 Chemical Resistant Epoxy,Solution Type Phenolic Epoxy Resin Novolac HWR-638-K80 For Civil Engineering,Fast Curing Speed Mult...
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Unmodified |
| Appearance | Liquid |
| Application | in electronic copper clad laminates |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | high crosslinking density, excellent bonding strength, heat resistance and chemical resistance. |
| Other name | Resina epoxi |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638-K80 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Light Transparent liquid |
| Applications | Adhesive,coating |
| Advantages | Good surface effect, excellent yellowing resistance, high transparency |
| Viscosity(mPa.s/25℃) | 300-1000 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3101 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.2-5.5/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums,IBC |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Visual Appearance | liquid |
| Applications | Adhesive and coating |
| Advantages | Good surface effect, excellent yellowing resistance, high transparency |
| Viscosity(mPa.s/25℃) | 200±40 |
| Gel timemin(25℃&150g) | 120 |
| color | colorless Transparent |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3261 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.3-5.7/kg
| Supply Ability | 2000tons per month |
| Packaging Details | 200kg drums |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Delivery Time | discussed |
| Appearance | liquid |
| Viscosity | 7000 (mPa.s/25℃) |
| Gel time | 120 minute (25℃&150g) |
| Amine value | 300 |
| Application1 | Adhesive |
| Application2 | coating |
| Advantages | highly yellowing resistance |
| color | transparent |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-226 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Appearance | Light Transparent liquid |
| Viscosity(mPa.s/25℃) | 200±40 |
| Gel time | 120 min(25℃&150g) |
| Applications | Adhesive and coating |
| Advantages | Good surface effect, excellent yellowing resistance, high transparency |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-225 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Colorless liquid |
| Applications | Adhesive |
| Advantages | low viscosity, high activity, no discoloration, |
| Viscosity(mPa.s/25℃) | 1000-2000 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3158 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Light yellow liquid |
| Applications | Adhesive |
| Advantages | Building glue stone dry hanging glue potting material |
| Viscosity(mPa.s/25℃) | 100-300 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3107 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Light yellow liquid |
| Applications | Adhesive |
| Advantages | Good thermal stability, bubble water is not soft, good toughness |
| Viscosity(mPa.s/25℃) | 200-400 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3107 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!