Products
Manufacturer of a wide range of products which include Clear Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin HWR-518 For Outdoor,Yellow Resistant Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin Uv Resistant HWR-3040,HW-902 Solid Epoxy Resin Epichlorohy...
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Clear Transparent Liquid |
| CAS NO. | 3058-72-3 |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Chemical name | hydrogenated bisphenol A epoxy resin |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-518 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Material | Epoxy |
| Application | Electrical products such as transformers and transformers used outdoors or in wet places |
| Viscosity | 2000-2500 |
| Specific gravity | 1.16-1.19 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3040 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Material | BPA and Epichlorohydrin |
| Type | epoxy resin |
| Color | colorless or light Yellow |
| Application | Insulation powder coating |
| Guarantee period | 24 Months |
| Package | 25kg/bag |
| Appearance | Solid+graininess |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-902 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-902 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Material | Liquid epoxy resin + Bisphenol A or Bisphenol A+ECH |
| Application | coatings |
| Softening Point | 96-101 |
| Packing | 25kg/bag |
| Melt Viscosity | 4500-8000 |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-903H |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-903H |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Color ,Gardner | 1.0G |
| Type | Solid type resin |
| Color | Light Yellow or colorless |
| Application | Composite |
| Softening point,℃ | 125-130 |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-907H |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-907H |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Material | BPA and Epichlorohydrin |
| Type | epoxy resin |
| Color | colorless or light Yellow |
| Application | Insulation powder coating |
| Guarantee period | 24 Months |
| Package | 25kg/bag |
| Appearance | Solid+graininess |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-902 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-902 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Material | Liquid epoxy resin + Bisphenol A +ECH |
| Color | colorless to light Yellow |
| Application | Paint Coating Anti-corrosion |
| Warranty | 24 Months |
| Package | 25kg packed in a bag |
| Appearance | No obvious mechanical impurities |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-011 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW901 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Material | Liquid epoxy resin + Bisphenol A +ECH |
| Color | colorless to light Yellow |
| Application | Paint Coating Anti-corrosion |
| Warranty | 24 Months |
| Package | 25kg packed in a bag |
| Appearance | No obvious mechanical impurities |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-011 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW901 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Color ,Gardner | 1.0G |
| Type | Solid type resin |
| Color | Light Yellow or colorless |
| Application | Composite |
| Softening point,℃ | 125-130 |
| Name | Soild Epoxy Resin HW-907H |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-907H |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 5000tons per month |
| Packaging Details | 25kg in bags |
| Material | Liquid epoxy resin + Bisphenol A or Bisphenol A+ECH |
| Type | epoxy resin |
| Color | colorless or light Yellow |
| Application | Paint Coating Anti-corrosion,epoxy resin modification |
| Shelf life | 24 Months |
| Packing | 25kg/bag |
| Appearance | Solid |
| Name | Soild Epoxy Resin HWR011 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW011 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!