Products
Manufacturer of a wide range of products which include Good Adhesion Strength Novolac Epoxy Resin HWR-638 Chemical Resistant Epoxy,Solution Type Phenolic Epoxy Resin Novolac HWR-638-K80 For Civil Engineering,Red-Brown Liquid Phena...
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Unmodified |
| Appearance | Liquid |
| Application | in electronic copper clad laminates |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | high crosslinking density, excellent bonding strength, heat resistance and chemical resistance. |
| Other name | Resina epoxi |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638-K80 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Polyetheramine D230+Benzyl Alcohol |
| Appearance | Red-brown liquid |
| Color | ≤14 |
| Viscosity | 700- 1200 |
| Amine Value | 270-310 |
| Application | Marine coating, anti-corrosion medium, primer coating, adhesive, sealant and composites, etc. |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-5454 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Polyetheramine D230+Benzyl Alcohol |
| Appearance | Red-brown liquid |
| Color | ≤15 |
| Viscosity | 500- 1200 |
| Amine Value | 340-375 |
| Application | Marine coating, anti-corrosion medium, primer coating, adhesive, sealant and composites, etc. |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-2003D |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Polyetheramine D230+Benzyl Alcohol |
| Appearance | Red to brown liquid |
| Color | ≤17 |
| Viscosity | 200-1000 |
| Amine Value | 310-390 |
| Pot life | 20-40min |
| Application | epoxy flooring primers |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 6355 |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Polyetheramine D230+Benzyl Alcohol |
| Appearance | Reddish brown liquid |
| Color | ≤17 |
| Viscosity | 25000-40000 |
| Amine Value | 300-335 |
| Application | suitable for such fields as marine coatings, industrial maintenance coatings, protective and floor coatings with high-solid or solvent-free, low surface treatment requirement |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-541 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Polyetheramine D230+Benzyl Alcohol |
| Appearance | Light yellow liquid |
| Color | ≤10 |
| Viscosity | 5-40 |
| Amine Value | 210-290 |
| Pot life | 30-40min |
| Application | epoxy flooring middle coatings and primers |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 6316 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Polyetheramine D230+Benzyl Alcohol |
| Appearance | Light yellow liquid |
| Color | ≤13 |
| Viscosity | 800-1400 |
| Amine Value | 440-560 |
| Pot life | 15-25min |
| Application | epoxy flooring and coatings primers |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | T-31 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!