Products
Manufacturer of a wide range of products which include Clear Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin HWR-518 For Outdoor,Yellow Resistant Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin Uv Resistant HWR-3040,Brown Black Epoxy Floor Hardener HW-...
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Clear Transparent Liquid |
| CAS NO. | 3058-72-3 |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Chemical name | hydrogenated bisphenol A epoxy resin |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-518 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Material | Epoxy |
| Application | Electrical products such as transformers and transformers used outdoors or in wet places |
| Viscosity | 2000-2500 |
| Specific gravity | 1.16-1.19 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3040 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | cardanol |
| Appearance | Brown black transparent liquid |
| Viscosity | 6000-12000 |
| Amine Value | 240-270 |
| Application | Widely used in epoxy floor coatings and general anticorrosive coatings |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-5454 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | cardanol |
| Appearance | Brown black transparent liquid |
| Viscosity | 6000-12000 |
| Amine Value | 240-270 |
| Application | Widely used in epoxy floor coatings and general anticorrosive coatings |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-2013M |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | phenolic amine |
| Appearance | Light color |
| Viscosity | 25000-37000 |
| Amine Value | 300-335 |
| Application | r solvent-free anticorrosive coatings, epoxy floor coatings, storage tanks, pipelines, steel structures and other coating systems |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-2001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD2.46-3.28/kg FOB China
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Application | Potable water coatings |
| Appearance | Transparent liquid |
| Viscosity | 350-650 |
| Amine Value | 350-400 |
| A.H.E.W | 75 |
| Pot life | 15-20 minutes |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 2609WB |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Aliphatic amine |
| Appearance | Yellow Transparent liquid |
| Viscosity | 100-500 |
| Amine Value | 250-350 |
| Application | flooring primers, and can also be used for adhesives. |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 6258 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Aliphatic amine |
| Appearance | Colorless or yellowish transparent liquid |
| Viscosity | 80-200 |
| Amine Value | 250-310 |
| Application | High solids and solvent free coatings |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 1616 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD2.46-3.28/kg FOB China
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Application | various colorless bonding or light-colored bonding |
| Appearance | Transparent liquid |
| Viscosity | 90-190 |
| Amine Value | 260-320 |
| A.H.E.W | 94 |
| Pot life | 4hours |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 3261 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 5tons
Price: USD3.83-4.37/kg FOB China
| Packaging Details | 200kg in iron drum or 1000kg in IBC |
| Material | Aliphatic amine |
| Appearance | Water white liquid |
| Viscosity | 90-190 |
| Amine Value | 260-320 |
| Application | various colorless bonding or light-colored bonding |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 8261 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!