Products
Manufacturer of a wide range of products which include Clear Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin HWR-518 For Outdoor,Yellow Resistant Hydrogenated Bisphenol A Epoxy Resin Uv Resistant HWR-3040,High Solids Low Viscosity Polyamide ...
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Clear Transparent Liquid |
| CAS NO. | 3058-72-3 |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Chemical name | hydrogenated bisphenol A epoxy resin |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-518 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Material | Epoxy |
| Application | Electrical products such as transformers and transformers used outdoors or in wet places |
| Viscosity | 2000-2500 |
| Specific gravity | 1.16-1.19 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3040 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | amidoamine |
| Appearance | Low viscosity, good flow performance |
| Applications | Coal tar epoxy resin coatings, marine coatings |
| Advantages | long working time |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-503 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Yellowish transparent liquid |
| Applications | Used as primers in anti-corrosion coatings, |
| Advantages | Good fluidity, easy for construction |
| Other names | Epoxy resin curing agent HWD115X70 |
| Shelf life | 12 Months |
| Viscosity(BH model CPS/25℃) | 200-1500 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWD115X70 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | polyamide |
| Appearance | Light yellow to yellowish-brown |
| Applications | Bonding of various substratess |
| Advantages | High viscosity, high activity |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW-501 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Yellow transparent liquid |
| Applications | Used as concrete repair agents, sealants |
| Advantages | Excellent chemical resistance |
| Other names | Epoxy resin curing agent HWD115X75 |
| Warranty | 12 Months |
| A.H.E.W | 230-240 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWD115X75 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | TETA,DETA |
| Appearance | Light Transparent liquid |
| Applications | Adhesive and coating |
| Advantages | good strength and adhesion |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWD-140 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | TETA,DETA |
| Appearance | Light Transparent liquid |
| Applications | anti-corrosion medium primer coating adhesive |
| Advantages | good strength and adhesion |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWD-125G |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | TETA,DETA |
| Appearance | Light Transparent liquid |
| Applications | middle and primer floors/adhesives |
| Advantages | good strength and adhesion |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWD-115N |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.2-3.4/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 190kg in iron drum |
| Color | light yellow Polyamide resin,Yellowish |
| Application | adhesive,epoxy flooring, epoxy coatings |
| Grade | Industrial Grade |
| Material | Dimer acid and amine |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWD-115 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!