Products
Manufacturer of a wide range of products which include Good Adhesion Strength Novolac Epoxy Resin HWR-638 Chemical Resistant Epoxy,Solution Type Phenolic Epoxy Resin Novolac HWR-638-K80 For Civil Engineering,Weathering Properties ...
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Unmodified |
| Appearance | Liquid |
| Application | in electronic copper clad laminates |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | high crosslinking density, excellent bonding strength, heat resistance and chemical resistance. |
| Other name | Resina epoxi |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638-K80 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | IPDA |
| Appearance | Colorless transparent liquid |
| Applications | Epoxy motar, epoxy flooring coatings |
| Advantages | UV resistance, good chemical resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 8211 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Appearance | Transparent liquid |
| Applications | Epoxy motar, epoxy flooring coatings |
| Advantages | UV resistance, good chemical resistance |
| Pot life(150g/25℃,minutes) | 2hours |
| Viscosity(BH model CPS/25℃) | 150-250 |
| Shelf life | 1year |
| Other name | Epoxy resin hardener |
| Advantage | High UV resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 2215 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | IPDA |
| Appearance | Colorless transparent liquid |
| Applications | Epoxy motar, epoxy flooring coatings |
| Advantages | UV resistance, good chemical resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 8219 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | IPDA |
| Appearance | Colorless transparent liquid |
| Applications | Epoxy motar, epoxy flooring coatings |
| Advantages | UV resistance, good chemical resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 8211 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD4.4-5.3/kg
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drums |
| Material | IPDA |
| Appearance | Brown liquid |
| Applications | Epoxy motar, epoxy flooring coatings |
| Advantages | UV resistance, good chemical resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 8152-3 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!