Products
Manufacturer of a wide range of products which include Good Adhesion Strength Novolac Epoxy Resin HWR-638 Chemical Resistant Epoxy,Solution Type Phenolic Epoxy Resin Novolac HWR-638-K80 For Civil Engineering,Clear Hydrogenated Bis...
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Modified |
| Appearance | Liquid |
| Application | Construction,Pouring,ceramic,decoration,Fiber & Garment |
| Classification | Double Components Adhesives,Other Adhesives |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | Eco-friendly,high transparency and hardness,Ordor Free,Yellow resistance |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5tons
Price: USD2.0-3.83/kg
| Supply Ability | 10,000MT per Month |
| Packaging Details | 240kg/drum, 1000kg/IBC,24000kg/ISO tank |
| Color | Colorless |
| Type | Unmodified |
| Appearance | Liquid |
| Application | in electronic copper clad laminates |
| Shelf life | 24 Months |
| Feature | high crosslinking density, excellent bonding strength, heat resistance and chemical resistance. |
| Other name | Resina epoxi |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-638-K80 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Clear Transparent Liquid |
| CAS NO. | 3058-72-3 |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Chemical name | hydrogenated bisphenol A epoxy resin |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-518 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Material | Epoxy |
| Application | Electrical products such as transformers and transformers used outdoors or in wet places |
| Viscosity | 2000-2500 |
| Specific gravity | 1.16-1.19 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3040 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Colorless transparent liquid |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Epoxy |
| Application | Castables, paint, LED, adhesive |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-301 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Colorless transparent liquid |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Epoxy |
| Application | Castables, paint, LED, adhesive |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3000 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Colorless transparent liquid |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Epoxy |
| Application | Electrical products such as transformers and transformers used outdoors or in wet places |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HWR-3050 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Colorless or light Yellow |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | 5000 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Appearence | Colorless and granule shape |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Epoxy |
| Application | Powder Coating With High Light |
| Epoxy Valueeq/100g | 0.113-0.127 |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW604-815W |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5Tons
Price: USD5.0-8.0/kg
| Supply Ability | 1000tons per month |
| Packaging Details | 200kg in iron drum |
| Color | Colorless |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Epoxy |
| Application | Powder Coating With High Light, Flat Light, No Light |
| Brand Name | HONREPOXY |
| Model Number | HW604 820 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!