Products
Manufacturer of a wide range of products which include LiFePO4 Motorcycle Lithium Ion Battery Cells Bank Multipurpose,Practical Electric Vehicle Lithium Battery , Multipurpose Lithium 3.2V Cells,Wall Mounted Solar Panel Powerwall ...
MOQ: 24pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Li-Ion,lifepo4/lithium battery/li-ion battery |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280ah |
| Cycle life | 5000times |
| Warranty | 3 Years |
| Size | 174.7*207.1*71.47±1.5mm |
| Application | Solar Storage System,electric Ebike,Electric vehicles |
| Weight | 5.35±0.2kg |
| Color | Blue |
| Oem | Accept OEM and ODM |
| Shipping | Fedex,DHL UPS Fedex TNT |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
| Certification | ce,MSDS,ROHS |
MOQ: 24pcs
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Nominal capacity | 280ah |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Type | Li-Ion,lifepo4/lithium battery/li-ion battery |
| Warranty | 3 Years |
| Size | 174.7*207.1*71.47±1.5mm |
| Cycle life | 5000times |
| Application | Solar Storage System,electric Ebike,Electric vehicles |
| Weight | 5.35±0.2kg |
| Color | Blue |
| Oem | Accept OEM and ODM |
| Shipping | Fedex,DHL UPS Fedex TNT |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | L32280 |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $2,400.00 - $2,880.00/Piece 2 Pieces(Min. Order)
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 30-40 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9000 |
| Cycle life | over 20000 |
| Color | Customize |
| Stored energy | Customize |
| MOQ | 1 Pcs |
| Type | super capacitor battery |
| Brand Name | GH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $2,400.00 - $2,880.00/Piece 2 Pieces(Min. Order)
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 30-40 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | super capacitor battery |
| MOQ | 1 Pcs |
| Stored energy | Customize |
| Color | Customize |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9000 |
| Cycle life | over 20000 |
| Brand Name | GH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $2,400.00 - $2,880.00/Piece 2 Pieces(Min. Order)
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 30-40 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| MOQ | 1 Pcs |
| Stored energy | Customize |
| Color | Customize |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9000 |
| Cycle life | over 20000 |
| Type | super capacitor battery |
| Brand Name | GH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1 piece
Price: 650-3600 USD
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Work time (h) | 24hours/day |
| Specification | Normal |
| Load power (w) | 3KW-20KW |
| Application | Home,1500W Residential Stand Alone Solar Power System |
| Output voltage (v) | 110/120/220/230V |
| Inverter | Pure Sine Wave Output,110V/220V switch choose freely |
| Solar panel type | Poly panel OR Mono Panel |
| Solar power (w) | depends on the controller |
| Battery type | Lithium,lead-acid AGM free mainentance battery |
| Warranty | 5 Years |
| Solar panel | Poly or mono |
| Output frequency | 50Hz (47~51.5Hz) / 60Hz (57~61.5Hz) |
| Product name | wind solar hybrid power system project,solar system home,solar inverter for solar energy system,solar grid power home system / 10w solar power Generator / 10W solar |
| Controller type | MPPT Solar Controller,Inteeligent NPPT controller |
| Battery | Built-in Lithium Battery,Lead Acid Battery or Lithium battery |
| Type | Off-grid solar system |
| Controller | PWM or Mppt solar charge controller |
| Color | GREY/BLUE/YELLOW,optional |
| Protection | Overloads,Overload&short circuit protection,Low Voltage and Under Voltage (alarm) |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | GH-OFF3KW5KW10KW20KW |
| Certification | CE TUV IEC |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price: 650-3600 USD
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Work time (h) | 24hours/day |
| Specification | Normal |
| Load power (w) | 10KW,15KW,20KW |
| Application | Home,1500W Residential Stand Alone Solar Power System |
| Output voltage (v) | 110/120/220/230V |
| Inverter | Pure Sine Wave Output,110V/220V switch choose freely |
| Solar panel type | Poly panel OR Mono Panel |
| Solar power (w) | depends on the controller |
| Battery type | Lithium,lead-acid AGM free mainentance battery |
| Warranty | 10 years for solar panel |
| Solar panel | Poly or mono |
| Output frequency | 50Hz (47~51.5Hz) / 60Hz (57~61.5Hz) |
| Product name | wind solar hybrid power system project,solar system home,solar inverter for solar energy system,solar grid power home system / 10w solar power Generator / 10W solar |
| Controller type | MPPT Solar Controller,Inteeligent NPPT controller |
| Battery | Built-in Lithium Battery,Lead Acid Battery or Lithium battery |
| Type | Off-grid solar system |
| Controller | PWM or Mppt solar charge controller |
| Color | GREY/BLUE/YELLOW,optional |
| Protection | Overloads,Overload&short circuit protection,Low Voltage and Under Voltage (alarm) |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | GH-OFF5KW |
| Certification | CE TUV IEC |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price: 650-3600 USD
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Work time (h) | 24hours/day |
| Specification | Normal |
| Load power (w) | 10KW,15KW,20KW |
| Application | Home,1500W Residential Stand Alone Solar Power System |
| Output voltage (v) | 110/120/220/230V |
| Inverter | Pure Sine Wave Output,110V/220V switch choose freely |
| Solar panel type | Poly panel OR Mono Panel |
| Solar power (w) | depends on the controller |
| Battery type | Lithium,lead-acid AGM free mainentance battery |
| Warranty | 10 years for solar panel |
| Solar panel | Poly or mono |
| Output frequency | 50Hz (47~51.5Hz) / 60Hz (57~61.5Hz) |
| Product name | wind solar hybrid power system project,solar system home,solar inverter for solar energy system,solar grid power home system / 10w solar power Generator / 10W solar |
| Controller type | MPPT Solar Controller,Inteeligent NPPT controller |
| Battery | Built-in Lithium Battery,Lead Acid Battery or Lithium battery |
| Type | Off-grid solar system |
| Controller | PWM or Mppt solar charge controller |
| Color | GREY/BLUE/YELLOW,optional |
| Protection | Overloads,Overload&short circuit protection,Low Voltage and Under Voltage (alarm) |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | GH-OFF5KW |
| Certification | CE TUV IEC |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $2,400.00 - $2,880.00/Piece 2 Pieces(Min. Order)
| Place Origin | Guangdong,China |
| Battery Type | Super capacitor battery, LIFe PO4 |
| Stored energy | Customize |
| Certificate | Rohs/ce/ISO9000 |
| cycles | over 20000 |
| OEM | YES |
| color | customize |
| warranty | 10 yeas |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $2,400.00 - $2,880.00/Piece 2 Pieces(Min. Order)
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 30-40 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9000 |
| Color | Customize |
| MOQ | 1 Pcs |
| Cycle life | over 20000 |
| Stored energy | Customize |
| Type | super capacitor battery |
| Brand Name | GH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!