Products
Manufacturer of a wide range of products which include Multiscene Portable Solar Power Station 290x202x202mm Practical,110V 7Kg Emergency Portable Power Station , Practical Solar Power Supply For,OEM Multiscene Solar Energy Storag...
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Weight | 7Kg |
| AC Port (Output) | 110V 50Hz/60Hz (220V) |
| Power Source | AC Adaptor, Solar Panel, Other |
| Pack Capacity | 3.7V/140400mAh |
| Cell Type | LiFePO4 |
| USB output | (Output)*QC3.0 |
| Controller Type | MPPT |
| Life cycles | 4000 cycles to 80% capacity |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH500 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Power Source | AC Adaptor, Solar Panel, Other |
| Weight | 7Kg |
| AC Port (Output) | 110V 50Hz/60Hz (220V) |
| Pack Capacity | 3.7V/140400mAh |
| Cell Type | LiFePO4 |
| USB output | (Output)*QC3.0 |
| Controller Type | MPPT |
| Life cycles | 4000 cycles to 80% capacity |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH500 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $10.00 - $6,599.00/Piece 1.0 Pieces(Min. Order)
| Nominal voltage | 12.8V/24V/36V/48V/72V(OEM) |
| Nominal capacity | 20ah/50ah/100ah/200ah/300ah/400ah/500ah/600ah(OEM) |
| Battery type | New technology Solar super capacitor battery 48V 100ah 200ah lifepo4 battery pack solar energy storage |
| Built-in BMS | Monitoring of cell and PCB temperature, current, voltage, cell balancing, etc |
| Certificate | CE,MSDS and UN38.3 certification |
| Parallel assembly | OEM |
| Operating temperature | From -40 to +70℃ |
| Charge time | 30-60mins |
| Life cycle | Over 20,000 cycles |
| Warranty | 3 years for seller |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case |
| Case dimension | 20ah :245*170*153mm (black) or 245*172*217mm(black) ( all dimension can be customized ) |
| Net weight | 20ah: 7kg ,50ah:9kg ,100ah:12kg |
| Protection Class | IP30 or customized |
| OEM Services | Sticker/ LOGO/ package/ connector |
| Lead Time | 1~10 pcs 3~7days, 11~100pcs 7~15days, 101~1000pcs 15~25day |
| Brand Name | GH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1piece
Price: $1,650.00 - $1,850.00/Piece 1 Piece(Min. Order)
| Product Name | GH 48V 3150Wh Moudle |
| Rated Capacitance | 4500F(-5% ~ +20%) |
| Maximum Charge Voltage | 58.8V |
| Minimum Discharge Voltage | 38V |
| Internal Resistance(AC) | ≤ 12.5 mOhm |
| Rated Current | 60A |
| Maximum Continuous Current | 120A |
| Max. Peak Current | 240A |
| Safety Test | DC1500V |
| Operating Temperature Range | -20~60 ℃ |
| Cycle life | ≥ 20,000 |
| Protection Class | IP30 |
| Product Weight | 24.5kg |
| Brand Name | GH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1 piece
Price: >= 1 pieces $3,120.00 , >= 10 pieces $2,890.00
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Maintenance type | General |
| Weight | 30kg |
| Voltage | 48V |
| ESR (mΩ) | <10mΩ |
| Sealed type | rechargeable |
| Size | Flexible,600*330*260 |
| Warranty | 3years |
| Nominal capacity | 3900wh |
| Maximum Continuous Current(A) | 270A |
| Application | Solar System,UPS,Golf Cart Boat,UPS System; power station |
| Color | White/Black |
| Capacity | 3900wh or Customized |
| Type | deep cycle battery,Solar battery |
| Cycle life | More than 20000 cycles |
| Material | Eco Friendly |
| Product name | Solar Battery Pack |
| Design life | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | M483900 |
| Certification | CE/ROSH/UL/MSDS/UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price: 20 - 99 pieces $840.00 100 - 299 pieces $780.00 >= 300 pieces $700.00
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Weight | 9.5kgs |
| Usage | UPS,Solar System,Telecom,EPS |
| Maintenance type | General |
| Sealed type | rechargeable |
| Voltage | 48V |
| Size | Flexible,260*250*158mm |
| Warranty | 3years |
| Nominal capacity | 1050wh |
| Battery type | Deepcycle Battery,supercapacitor |
| Application | Solar System,UPS,Golf Cart Boat,UPS System; power station |
| Color | silver or Customized |
| Capacity | 1050wh or Customized |
| Terminal | Copper Terminal |
| Type | deep cycle battery,Solar battery |
| Cycle life | More than 20000 cycles |
| Material | Eco Friendly |
| Design life | 8-10 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | M481050 |
| Certification | CE/ROSH/UL/MSDS/UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: 1≤n<20 US$6,150.00 20≤n<300 US$5,880.00 300≤n US$5,750.00
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 1200 sets per 20 month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Rated Capacitance | 200AH |
| Energy storage | 10KWH |
| Rated Voltage | 48V |
| Maximum Charge Voltage | 58.8V |
| Internal Resistance(AC ) | ≤2mΩ |
| Rated Current | >=200A |
| Maximum Continuous discharge Current | >=400A |
| Max. Peak Current | 600A |
| Safety Test | DC1500V |
| Operating Temperature Range | -20~70℃ |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH481040 |
| Certification | IEC,UN38.3, UL certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price: >= 1 pieces $3,120.00 , >= 10 pieces $2,890.00
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Maintenance type | General |
| Weight | 30kg |
| Voltage | 48V |
| ESR (mΩ) | <10mΩ |
| Sealed type | rechargeable |
| Size | Flexible,600*330*260 |
| Warranty | 3years |
| Nominal capacity | 3900wh |
| Maximum Continuous Current(A) | 270A |
| Application | Solar System,UPS,Golf Cart Boat,UPS System; power station |
| Color | White/Black |
| Capacity | 3900wh or Customized |
| Type | deep cycle battery,Solar battery |
| Cycle life | More than 20000 cycles |
| Material | Eco Friendly |
| Product name | Solar Battery Pack |
| Design life | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | M483900 |
| Certification | CE/ROSH/UL/MSDS/UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price: >= 1 pieces $3,120.00 , >= 10 pieces $2,890.00
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Weight | 30kg |
| ESR (mΩ) | <10mΩ |
| Maintenance type | General |
| Sealed type | rechargeable |
| Voltage | 48V |
| Size | Flexible,600*330*260 |
| Warranty | 3years |
| Nominal capacity | 3900wh |
| Maximum Continuous Current(A) | 270A |
| Application | Solar System,UPS,Golf Cart Boat,UPS System; power station |
| Color | White/Black |
| Capacity | 3900wh or Customized |
| Type | deep cycle battery,Solar battery |
| Cycle life | More than 20000 cycles |
| Material | Eco Friendly |
| Product name | Solar Battery Pack |
| Design life | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | M483900 |
| Certification | CE/ROSH/UL/MSDS/UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price: $1,680.00 - $1,700.00/ set
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Weight | 15kgs |
| Usage | UPS,Solar System,Telecom,EPS |
| Maintenance type | General |
| Sealed type | rechargeable |
| Voltage | 48V |
| Size | Flexible,340*270*155mm |
| Warranty | 3years |
| Nominal capacity | 2100wh |
| Battery type | Deepcycle Battery,supercapacitor |
| Application | Solar System,UPS,Golf Cart Boat,UPS System; power station |
| Color | silver or Customized |
| Capacity | 210Ah or Customized |
| Terminal | Copper Terminal |
| Type | deep cycle battery,Solar battery |
| Cycle life | More than 2000 cycles |
| Material | Eco Friendly |
| Design life | 8-10 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | M482100 |
| Certification | CE/ROSH/UL/MSDS/UN38.3 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!