Products
Manufacturer of a wide range of products which include Multiscene Portable Solar Power Station 290x202x202mm Practical,110V 7Kg Emergency Portable Power Station , Practical Solar Power Supply For,IP30 5250Wh Solar Electric E Bike ...
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Weight | 7Kg |
| AC Port (Output) | 110V 50Hz/60Hz (220V) |
| Power Source | AC Adaptor, Solar Panel, Other |
| Pack Capacity | 3.7V/140400mAh |
| Cell Type | LiFePO4 |
| USB output | (Output)*QC3.0 |
| Controller Type | MPPT |
| Life cycles | 4000 cycles to 80% capacity |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH500 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Power Source | AC Adaptor, Solar Panel, Other |
| Weight | 7Kg |
| AC Port (Output) | 110V 50Hz/60Hz (220V) |
| Pack Capacity | 3.7V/140400mAh |
| Cell Type | LiFePO4 |
| USB output | (Output)*QC3.0 |
| Controller Type | MPPT |
| Life cycles | 4000 cycles to 80% capacity |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH500 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Pieces
Price: 1≤n<20,US$6000.00; 20≤n<300,US$5400.00; 300≤n,US$4800.00;
| Product Name | GH 48V 5250Wh Moudle |
| Rated Capacitance | 7500F(-5% ~ +20%) |
| Energy Storage | 5250wh |
| Maximum Charge Voltage | 58.8V |
| Minimum Discharge Voltage | 38V |
| Internal Resistance(AC) | ≤ 7.5 mOhm |
| Rated Current | 100A |
| Maximum Continuous Current | 200A |
| Max. Peak Current | 300A |
| Safety Test | DC1500V |
| Operating Temperature Range | -20~60 ℃ |
| Cycle life | ≥ 20,000 |
| Protection Class | IP30 |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | M487500 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Lithium Battery,LiFePO4 battery |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Warranty | 3 years |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Lithium Battery, LiFePO4 battery |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Warranty | 3 years |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Lithium Battery, LiFePO4 battery |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Warranty | 3 years |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Lithium Battery,LiFePO4 battery |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Warranty | 3 years |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Lithium Battery, LiFePO4 battery |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Warranty | 3 years |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Type | Lithium Battery,LiFePO4 battery |
| Warranty | 3 years |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Lithium Battery,LiFePO4 battery |
| Cycle life | 500-1000 times |
| Voltage | 24V 36V 48V 52V 60V 72V |
| Battery type | 18650 battery cells |
| Warranty | 3 years |
| Application | Ebike, Electric Vehicle Tricycles e-bike |
| Capacity | 10AH 15Ah 20Ah 25Ah 30Ah 40Ah |
| Color | Same as Picture or Customized |
| Charging time | Around 5-7 hours |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!