Products
Manufacturer of a wide range of products which include LiFePO4 Motorcycle Lithium Ion Battery Cells Bank Multipurpose,Practical Electric Vehicle Lithium Battery , Multipurpose Lithium 3.2V Cells,OEM IP30 Super Capacitor Module 48V...
MOQ: 24pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Type | Li-Ion,lifepo4/lithium battery/li-ion battery |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280ah |
| Cycle life | 5000times |
| Warranty | 3 Years |
| Size | 174.7*207.1*71.47±1.5mm |
| Application | Solar Storage System,electric Ebike,Electric vehicles |
| Weight | 5.35±0.2kg |
| Color | Blue |
| Oem | Accept OEM and ODM |
| Shipping | Fedex,DHL UPS Fedex TNT |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
| Certification | ce,MSDS,ROHS |
MOQ: 24pcs
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Nominal capacity | 280ah |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Type | Li-Ion,lifepo4/lithium battery/li-ion battery |
| Warranty | 3 Years |
| Size | 174.7*207.1*71.47±1.5mm |
| Cycle life | 5000times |
| Application | Solar Storage System,electric Ebike,Electric vehicles |
| Weight | 5.35±0.2kg |
| Color | Blue |
| Oem | Accept OEM and ODM |
| Shipping | Fedex,DHL UPS Fedex TNT |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | L32280 |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Application of Capacitor | Electric Appliances |
| Package Type | Through Hole |
| Rating voltage | 48V |
| Media Available | datasheet, Photo |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9001 |
| Operating temperature | -40°C ~ 70°C |
| Size / Dimension | 220*132*185mm |
| Warranty | 3 years |
| Cycle life | more than 20000 times |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GHT 48V165F |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Capacitance | 200F |
| Type | Super Capacitor Bank |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.7 mΩ |
| Operating temperature | -40°C ~ 70°C |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9001 |
| Cycle life | more than 20000times |
| Warranty | 3 Years |
| Package | Cartons,Wooden box packing |
| Application | General Purpose, Power, Automotive, AC / Motor |
| Size / dimension | 417*68*122mm |
| Shipment method | by Sea and by Air |
| Capacitance tolerance | 20%or+20% |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | GHT 16V200F |
| Certification | RoHS/CE/ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Rating voltage | 48V |
| Package Type | Through Hole |
| Warranty | 3 years |
| Size / Dimension | 220*132*185mm |
| Operating temperature | -40°C ~ 70°C |
| Media Available | datasheet, Photo |
| Application of Capacitor | Electric Appliances |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9001 |
| Cycle life | more than 20000 times |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GHT 48V165F |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Rating voltage | 48V |
| Operating temperature | -40°C ~ 70°C |
| Media Available | datasheet, Photo |
| Package Type | Through Hole |
| Application of Capacitor | Electric Appliances |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9001 |
| Size / Dimension | 220*132*185mm |
| Warranty | 3 years |
| Cycle life | more than 20000 times |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GHT 48V165F |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Pieces
Price: $75.00 - $96.00/Set 5 Sets(Min. Order)
| Maximum Charge Voltage | 16.5V |
| Minimum Discharge Voltage | 9V |
| Maximum Continuous Current | 20A |
| Operating Temperature Range | -30~60 ℃ |
| Cycle life | ≥20000 |
| Energy storage | 72Wh |
| Max. Peak Current | 40A |
| Internal Resistance(AC) | ≤30mΩ |
| Discharge current | 4A |
| About Discharge time | 70minutes |
| Discharge voltage | 16 to 9V |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | Guangdong, China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 30-40 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Voltage | 48V |
| Capacity | 50AH/100AH/150AH/200AH/300AH |
| Protection | BMS Protection |
| Package type | Through Hole |
| Application | General Purpose,Power,Automotive,AC / Motor |
| Operating temperature | -40°C ~ 65°C,-40-+65 degree |
| Product name | Energy Storage System Battery |
| MOQ | 1 Pcs |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 30-40 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Voltage | 48V |
| Capacity | 50AH/100AH/150AH/200AH/300AH |
| Product name | Energy Storage System Battery |
| Package type | Through Hole |
| Operating temperature | -40°C ~ 65°C,-40-+65 degree |
| Application | General Purpose,Power,Automotive,AC / Motor |
| Protection | BMS Protection |
| MOQ | 1 Pcs |
| Brand Name | Purple Horn |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Package Type | Through Hole |
| Media Available | datasheet, Photo |
| Rating voltage | 48V |
| Application of Capacitor | Electric Appliances |
| Certificate | RoHS/CE/ISO9001 |
| Operating temperature | -40°C ~ 70°C |
| Size / Dimension | 220*132*185mm |
| Warranty | 3 years |
| Cycle life | more than 20000 times |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GHT 48V165F |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!