Products
Manufacturer of a wide range of products which include Multiscene Portable Solar Power Station 290x202x202mm Practical,110V 7Kg Emergency Portable Power Station , Practical Solar Power Supply For,Rechargeable 48V Car Battery Charg...
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Weight | 7Kg |
| AC Port (Output) | 110V 50Hz/60Hz (220V) |
| Power Source | AC Adaptor, Solar Panel, Other |
| Pack Capacity | 3.7V/140400mAh |
| Cell Type | LiFePO4 |
| USB output | (Output)*QC3.0 |
| Controller Type | MPPT |
| Life cycles | 4000 cycles to 80% capacity |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH500 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Carton or According to the Customers' Requirements |
| Power Source | AC Adaptor, Solar Panel, Other |
| Weight | 7Kg |
| AC Port (Output) | 110V 50Hz/60Hz (220V) |
| Pack Capacity | 3.7V/140400mAh |
| Cell Type | LiFePO4 |
| USB output | (Output)*QC3.0 |
| Controller Type | MPPT |
| Life cycles | 4000 cycles to 80% capacity |
| Brand Name | GH |
| Model Number | GH500 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Color | white |
| Input AC voltage | 220V, 380V |
| Constant current charging | 0.1C-0.14C At low voltage |
| Application scope | Widely used in electric forklifts, electric golf carts etc |
| Current | 40A |
| Rated voltage | 48V |
| Maximum voltage | 58.8V |
| Origin | China |
| Tool supplies | Battery,Cutting,Tools |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 48V40Ah |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, T/T, |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Color | Red |
| Input AC voltage | 220V, 380V |
| Constant current charging | 0.1C-0.14C At low voltage |
| Application scope | Widely used in electric forklifts, electric golf carts etc |
| Current | 20A |
| Rated voltage | 12V |
| Maximum voltage | 16.8V |
| Origin | China |
| Tool supplies | Battery,Cutting,Tools |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 16.8V30Ah |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Color | redwhite |
| Input AC voltage | 220V, 380V |
| Constant current charging | 0.1C-0.14C At low voltage |
| Application scope | Widely used in electric forklifts, electric golf carts etc |
| Current | 300A |
| Rated voltage | 12V |
| Maximum voltage | 16.8V |
| Origin | China |
| Tool supplies | Battery, Cutting,Tools |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 16.8V30Ah |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Color | white |
| Input AC voltage | 220V, 380V |
| Constant current charging | 0.1C-0.14C At low voltage |
| Application scope | Widely used in electric forklifts, electric golf carts etc |
| Current | 100A |
| Rated voltage | 48V |
| Maximum voltage | 58.8V |
| Origin | China |
| Tool supplies | Battery,Cutting,Tools |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 48V100Ah |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Color | white |
| Input AC voltage | 220V, 380V |
| Constant current charging | 0.1C-0.14C At low voltage |
| Application scope | Widely used in electric forklifts, electric golf carts etc |
| Current | 80A |
| Rated voltage | 48V |
| Maximum voltage | 58.8V |
| Origin | China |
| Tool supplies | Battery,Cutting,Tools |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 48V80Ah |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1200 PCS per month |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Color | white |
| Input AC voltage | 220V, 380V |
| Constant current charging | 0.1C-0.14C At low voltage |
| Application scope | Widely used in electric forklifts, electric golf carts etc |
| Current | 40A |
| Rated voltage | 48V |
| Maximum voltage | 58.8V |
| Origin | China |
| Tool supplies | Battery,Cutting,Tools |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 48V40Ah |
| Certification | CE,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 SET
Price: USD 100- 120/SET
| Payment Terms | Western Union, MoneyGram, L/C, T/T |
| Supply Ability | 10000 SETS PER MONTH |
| Packaging Details | inner box+bubbule bag+outer caton box |
| Type | 48V Electric Car Battery Chargers |
| Warranty | 1 Year |
| Use | Standard Battery,car/airplane/RC |
| Color | black or customized design |
| Material | Aluminum Alloy |
| Product name | Portable Car Battery Charger Dual USB Charger |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 48V |
| Certification | IEC/MSDS/ROHS/CE ETC |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!