Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Built-in Printer Le...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Scales | HL, HRC, HRB, HRA, HV, HB, HS |
| Range | Hardness Range (170-960)HLD |
| Accuracy | HLD: ±5; HRC: ±1; HB: ±4 |
| Printer | with Built-in Printer |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iLeeb-300 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | PHB-200 |
| Force | Test Force 187.5Kgf |
| Name | Portable Brinell Tester |
| Range | Hardness Range 100-650HBW |
| Indenter | 2.5mm Steel Ball Indenter |
| Force Error | ≦±1% Complies with ASTM E10 |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | PHB-200 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| ETIPD | For the majority of your hardness testing requirements |
| ETIPDC | Very confined spaces, e.g. holes, cylinders or for internal measurements |
| ETIPC | Surface hardened components, coatings, thin walled or impact sensitive components |
| ETIPDL | For extremely confined spaces or at the base of grooves |
| ETIPD+15 | Measurements in grooves and on recessed surfaces |
| Features | Identify direction automatically. Full USB communication with PC |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | ETIP |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Test Range | 0-100HBa |
| Effective Range | 35-90 HBa (equal to 25-150HBW) |
| Indication Error | 2-52 HBa ±2HBa; 84-88HBa ±1HBa |
| Repeatability | 2-52 HBa ±2HBa; 84-88HBa ±1HBa |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | 934-1 |
| Place of Origin | |
| Certification |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Direction | Test Direction 0~360° |
| Error | HLD:±5; HRC:±1; HB:±4 |
| Range | Hardness Range 170-960HLD |
| Impact Device | Std. D; Optional DC/D+15/DL/G/C/E |
| Memory | 500 Groups test results |
| Data Output | RS232 |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iLeeb-200 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Test Force | 60kgf, 100kgf, 150kgf |
| Resolution | Hardness Resolution 0.1HR |
| Indenters | Diamond Indenter, 1.588mm Ball Indenter |
| Initial Force | 10Kgf |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | PHR-200 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | iLeeb-N1800 |
| Name | Leeb Portable Hardness Tester |
| Accuracy | +/-2 HLD |
| Direction | Impact Direction 360 Degree |
| Scale | HL/HRC/HRB/HB/HV/HS/σb |
| Data Output | USB Cable |
| Display | High contrast LED display |
| Printing | Support Portable Printer |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iLeeb-N1800 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 5 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | DW-20 |
| Hardness | Range 0-20HW |
| Name | Portable Webster Hardness Tester |
| Test Materials | Aluminum Alloy |
| Resolution | 0.1HW |
| Conversion | 25-110HRE, 58-131HV |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | DW-20 |
| Place of Origin | |
| Certification |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!