Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Android OS Portable...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton box |
| Model | i57A-6040HF |
| Name | Automotive Video Borescope |
| Application | Heat Exchangers, Boilers, HVAC, Mechanical |
| Power Supply | Rechargeable lithium battery |
| Operation OS | Android OS, 5.7" HD Monitor |
| Insert Tube | Dia. 6.0mm, Length 4M |
| Depth of Field | 10-100mm |
| Articulation | 360° all-way articulation |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i57A-6040HF |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton box |
| Optional | Temperature measure, WIFI |
| Depth of Field | 20mm~150mm/ 10-100mm |
| View | Camera Side View |
| Replaceable | Tubes Diameter from 2mm to 6mm |
| Camera Material | Titanium alloy |
| Illumination | 30,000lx at a maximum |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i35-6020S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Depth of Field | 10-100mm (optional 7-110mm) |
| View | Megapixel Camera Front View |
| Replaceable | Tubes Diameter from 2mm to 6mm |
| Application | Engines, hydraulic components, injection nozzles |
| Monitor | 3.5" and optional 5.7" monitor |
| IR Function | IR/IR thermal imaging (optional) |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i35-6050HF |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Video | Resolution 640*480 |
| Insert Tube | Tungsten-braided |
| Illumination | 30,000lx at a maximum |
| Camera | Dual Camera with megapixel |
| IR Function | IR/IR thermal imaging(optional) |
| Application | Gas turbines, Steam turbines, Diesel engines |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i35-6050D |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Video | Front View only |
| Tube Diamter | 6mm, Length 1.5m |
| Camera | 0.45 Mega Pixel (Opt. 1MP) |
| Monitor | 3.5", Optional 5.7" LCD |
| Bending | 360° all‐way articulation |
| Optional | Temperature measure, WIFI |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i35-6015F |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 40 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Insert Tube | Length 1.5m |
| Camera | 0.45 Mega Pixel |
| IR Function | IR/IR thermal imaging(optional) |
| Application | Gas turbines, Steam turbines, Diesel engines |
| Probe | Diameter 3.9mm |
| Waterproof | Camera/Object glass/Tubes:IP67 |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i35-3915F |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | i35-6040F |
| Tube Dia | Φ2.2, Φ2.4, Φ2.8mm |
| DOF | 3mm-50mm/5mm-80mm |
| Articulation | 360° all-way |
| Structure | Hand-held integrated design |
| Zoom | Support 8X zoom in/out |
| Design | Monitor and tube is separated by one button |
| Name | IR Borescope |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i35-6040F |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton box |
| Application | Explosive removal, security checking |
| Features | Observe narrow space, dark area, take photo |
| Optional | Infrared Temperature measure, WIFI |
| Depth of Field | 20mm~150mm/ 10-100mm |
| View | Megapixel Camera Front View |
| Replaceable | Tubes Diameter from 2mm to 6mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | i57-6020HF |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!