Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Inspection and Meas...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Eyepiece | 10x, FOV Φ23mm |
| Eyetube | Inclined 35° |
| WD | Working Distance 108mm |
| Focus Range | 50mm (track stand: 100mm) |
| Standard | Magnification 8X~70X |
| Light | Ring LED and Fluorescent Lamp |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iStereo-115 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Magnification | Standard: 18X~65X |
| Eyepiece | Inclined 45° |
| WD | Working Distance 92mm |
| Focus Range | Track stand:100mm |
| Light | LED Coaxial Illumination |
| Observation | Large Depth of Field |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iStereo-116TC |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Standard | Objective 2x, 4x, 6x |
| Magnification | Max 30X |
| WD | Working Distance 208mm (2X) |
| FOV | 68mm (2X) |
| iScope‐W03 | Double Layer Stage |
| iScope‐W02 | Floor Type |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iScope-W01 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 5 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Eyetube | Inclined 45° |
| WD | Working Distance 110mm |
| Interpupillary | 52mm - 76mm |
| Focus Range | 50mm (track stand: 100mm) |
| Binocular | Model iStereo-112 |
| Trinocular | Model iStereo-112T |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iStereo-112 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Viewing Angle 30° | 3D Stereope-3030 |
| Viewing Angle 45° | 3D Stereope-3045 |
| Zoom Magnification | 0.35X - 2.25X |
| Video Magnification | 25X - 152X |
| Camera | VGA 1/2.5" Color Camera |
| Illumination | LED Ring Light-source |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | 3D Stereope-3030 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Magnification | 0.8X~8X zoom body |
| Objective | 1X Plane objective |
| Eyepiece | Eyepieces(10X, Φ22mm) |
| WD | Working Distance 91mm |
| Light Path | Parallel Optical System |
| Application | Science Research, Modern Biology |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iStereo-121T |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 5 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Binocular | Model iStereo-120 |
| Trinocular | Model iStereo-120T |
| Name | Trinocular Stereo Zoom Microscope |
| Objective | Stand 1X Plane objective |
| WD | Working Distance 91mm |
| Magnification | 8x - 50x |
| Interpupillary | 52mm - 76mm |
| Lens | parallel-optic lens system |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iStereo-120 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Eyetube | Inclined 45° |
| WD | Working Distance 105mm |
| Magnification | 10X - 120X |
| Focus Range | 50mm(track stand: 100mm) |
| iStereo-112H | Magnification 10x and 20x |
| iStereo-124H | Magnification 40x and 20x |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iStereo-112H |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!