Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,biochemistry GL12 L...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| GL12 | centrifuge body is made of high-quality steel, safe and reliable |
| compact design | Electric lid lock, compact design, super speed and imbalance protection |
| Brushless frequency motor | Brushless frequency motor for model GL12 which in great torque, free maintenance |
| Micro computer control | Micro computer control, there are 10 kinds of program and 10 kinds of acceleration and deceleration for your choice |
| rotors | high speed rotors and low speed rotors for your choice |
| Application | biochemistry, biological products, pharmaceutical factory and laboratory |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | GL12 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | CD7M |
| Application | blood bank, pharmaceutical factory and laboratory |
| Feature | Brushless frequency motor, in great torque, free maintenance |
| Design | Electric lid lock, compact design, super speed and imbalance protection |
| Control | Micro computer control, there are 10 kinds of program and 10 kinds of acceleration and deceleration |
| Display | Digital display which indicates the program, speed, time,RCF, temperature. |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CD7M |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| TGL18E | High Speed 18000rpm Micro Refrigerated Centrifuge |
| Centrifuge body | High quality steel frame, safe and reliable |
| Brushless frequency motor | simpler construction, more reliable performance, longer life and quietly running. |
| Microprocessor control | Microprocessor control, LCD display, parameters in running can be edited and change |
| Steel Cover | 3 tiers protection steel cover, safe and reliable |
| Compressor | Adopting efficient fluorine-free compressor, fast in cooling |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | TGL18E |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| TGL20 | High Speed 21000rpm Refrigerated Centrifuge |
| Program | Pre-cooling design, 10 kinds of acceleration and deceleration |
| advantage | High speed, low noise, compact design and small vibration |
| LED display | Displays speed, time and temperature parameters |
| Brushless frequency motor | great torque, no powder pollution, free maintenance, quick in speed up and down |
| Safety device | Imbalance sensor and over speed sensor |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | TGL20 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| TXK4 | Gel Card (ID Card) Centrifuge for blood group serology |
| Brushless motor | to make sure free maintenance, no powder polution |
| centrifugation technical | different reagent according to the requirement |
| centrifugation program | press the button to choose the required one |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | TXK4 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| TGL21B | High Speed 21000rpm Refrigerated Centrifuge with over speed sensor |
| Safety device | Imbalance sensor and over speed sensor |
| Brushless frequency motor | great torque, no powder pollution, free maintenance, quick in speed up and down; |
| LED display | provides speed, time and temperature parameters |
| Advantage | High speed, low noise, compact design and small vibration |
| Refrigerated centrifuge | Pre-cooling design, 10 kinds of acceleration and deceleration |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | TGL21B |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| DDL6 | Max speed 6000rpm, Electric lid lock, compact design, super speed and imbalance protection |
| Application | Widely used in the field of blood bank, pharmaceutical factory and laboratory |
| Brushless Motor | Brushless frequency motor for model DDL6 which in great torque, free maintenance |
| Real time Display | Digital display which indicates the program, speed, time,RCF, temperature |
| Micro computer control | Micro computer control, there are 10 kinds of program and 10 kinds of acceleration and deceleration |
| Centrifuge body | Made of high-quality steel, safe and reliable |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | DDL6 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | TG-16E |
| tiers protection | 3 tiers protection steel cover and get the ideal centrifugation result |
| Rotor connection | Rotor is connected to spindle by specialized taper sleeve, loading simple and quick, no direction. |
| Feature | Electric lid lock, super speed, imbalance protection |
| centrifuge body material | centrifuge body is made of high quality steel, stainless steel chamber, safe and reliable |
| LED Display | Microprocessor control, LED display which indicator the speed, time, RCF in operation |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | TG-16E |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!