Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,300J Computer Contr...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Control Mode | Computer Control Automatic |
| Impact Energy | 300J, 150J |
| Impact Speed | 5.2 m/s |
| Impact Blade | 16mm |
| Angle Accuracy | ±0.1° |
| Resolution | 1 J |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | XBZ-300B |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Capacity | Max 200KN |
| Force | Accuracy ±1% |
| Resolution | Force 1/300 000 |
| Test Speed | 0.01-500mm/min |
| Speed Control | Accuracy ±1% (0.01 10mm/min) |
| Test Space | Max 700mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | SM-200 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | iPT-1171B |
| Name | tensile test machine |
| Capacity | Select One from 2、5、10、25、50、100、200kgf |
| Accuracy | Be better than ±1% (GB-1Level accuracy) |
| Deformation accuracy | Be better than±0.5% |
| Stroke | Standard 650mm, optional extended 1000mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPT-1171B |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Capacity | Max available 100KN |
| Force Accuracy | ± 1% |
| Force | Resolution 1/300 000 |
| Test Speed | 0.01-500mm/min |
| Pressure Plate | Diameter 100mm |
| Branch Roll | Width 100mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iUTM-1100-100 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | iUTM-1167GDX |
| Name | Universal Tensile Testing Machine |
| Capacity | 200kgf, 500kgf, 1000kgf, 2000kgf (Select One) |
| Temperature | Range -40℃ ~ 150℃ |
| Force | Accuracy Better than ± 0.5% |
| Accuracy | ±1% (1℃) at- room 100℃. |
| Test Speed | 0.5 - 1000mm/min |
| Stroke | Maximum 450mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iUTM-1167GDX |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 5 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | iRY-5 |
| Force accuracy | Within ±0.5% of indication |
| Display method | LCD display, touch type |
| Effective width | 150mm |
| Data sampling frequency | 200 times/sec |
| Name | Single Column Universal Testing Machine |
| Effective stroke | 1200mm |
| Displacement | Within ±0.5% of indication |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iRY-5 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Capacity | 2, 5, 10, 25, 50, 100, 200kgf |
| Accuracy | Be better than±1% |
| Force | Resolution 1/200,000 |
| Speed | Range 10~500mm/min |
| Stroke | Maximum 650mm |
| Space | Diameter 120mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iUTM-1171B |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Capacity | 200、500、1000、2000kg (Select one) |
| Test Speed | 0.5~500mm/min |
| Application | hardware, insulators, fabrics, plastics, films, composite materials, |
| Test mode | stretching, peeling, deformation, tearing, breaking, puncture, opening force, bending |
| Test Stroke | Max 1000mm,exclude grip |
| Horizontal | Test Space (Left-right) 400mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPT-1160 |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!