Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Trinocular Inverted...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | LM-2000A |
| electrical | low voltage DC input 12V/5A |
| Light source | 12V/50W halogen lamp (optional 5W LED), adjustable Light Intensity |
| Objectives | 5pcs holes for Infinity LWD Plan Objectives : 5× ~ 100× (Dry); |
| optical system | Infinity-corrected optical system. Large vision, high imaging quality & resolution; |
| Eyepiece | Wide field eyepiece 10x /φ22mm (Optional φ23mm); |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | LM-2000A |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | iMet-230BD |
| Name | Optical Metallurgical Microscope |
| Eyepiece | Wide Field WF10X (FOV: Φ22mm) |
| Objectives | Bright & Dark Field 5X, 10X, 20X, 50X |
| Illumination | 12V50W Halogen |
| Focus | Coaxial Coarse / Fine Focus System |
| Application | Surfaces structure and geometry |
| Stage | Overall size: 185mmX140mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iMet-230BD |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | iMet-Y400 |
| Name | Metallurgical Optical Microscope |
| Eyepiece | WF10×/22mm (adjustable) |
| Objective | Standard 5x, 10x, 20x, 50x |
| Nosepiece | Quintuple |
| Illumination | 12V/50W Halogen |
| Stage | Stage size: 210 mm×180mm |
| Focus | Coaxial Coarse and Fine Focusing |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iMet-Y400 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Eyepiece | WF10X/22 |
| Objective | 5x, 10x, 20x, 50x, 100x |
| Focus | Coaxial Coarse/Fine Focus |
| Illumination | 12V/50W Halogen Lamp |
| Stage | Travel Range: 40×40mm |
| Nosepiece | Quintuple(Backward ball bearing inner locating) |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iMet-R330 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | L2001A, L2001B |
| Eyepiece | Wide field WF10X |
| Application | biology, cytology, oncology, geneticist, immunology |
| Function | for fluorescence microscopy and transmitted bright field observation |
| Focus | Coaxial coarse/fine focus, with tensional adjustable |
| Light source | 6V 20W Halogen lamp with brightness control |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | L2001 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | L1501 |
| Eyepiece | field of view is widely and clear |
| Stage | Double layer mechanical (Size:135mmX125mm) |
| Light source | 6Volt 20Watt Halogen lamp with brightness control |
| Focus | Coaxial coarse/fine focus system |
| Filter | Blue filter, Frosted filter |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | L1501 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Magnification | 100X - 500X |
| Eyepiece | 10X, 12.5X |
| Objective | 10X, 40X |
| Stand | On-off magnetic stand |
| Application | Identifying structure of metals and alloys |
| Illumination | LED vertical lighting |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | BXJ-400 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | XDY-1 |
| Eyepiece | Wide field eyepiece WF10X |
| Application | for researching in biology, cells cytology, oncology |
| Stage | Double layer mechanical, Size: 224mmX208mm |
| Function | Inverted and Reflected Fluorescence Microscope |
| Feature | clear image, wide field, compact framework |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | XDY-1 |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!