Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Large Work Stage φ...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| JT36-500 | Projector Screen φ500mm |
| JT36-600 | Projector Screen φ600mm |
| Work Stage | X-Y coordinate, 200*100mm, 300*200mm |
| Z-coordinate | For Focusing 80mm |
| Accuracy | (4+L/40)μm |
| Load Capacity | 10kg for JT36-500; 5kg for JT36-600; |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | JT36 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Z Axis | Travel 200mm |
| Accuracy | X/Y-Axis: ≤3+L/200(um) |
| Vision | 1/2“ Color CCD Camera |
| Software | QuickMeasuring 4.1/4.2 |
| Zoom Lens | 6.5X Motorized Coaxial Zoom Lens |
| Motor | Double Close-loop Servo Motor |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | QVS-4030 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 60 working days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Objectives | 10X, 20X, 25X, 50X |
| X-Y travel | 300*200mm |
| Accuracy | (4+L/50)μm |
| Transmission Lighting | 24V 250W Halogen tungsten lamp |
| Reflecting Lighting | 16V 150W Incandescent lamp |
| JT5A | linear scale and digital readout data processing |
| JT5B | with computer,2-coordinate measurement software and joystick to control motorized movement |
| JT5E | with serve motor on movement and CNC automatic controller, realize full-automatic control measurement and data processing |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | JT5A-3020 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | KS-YJ120A |
| FOV | 138*110mm |
| Accuracy | ±8μm |
| Max load | 6KG |
| Feature | No human errors |
| Dimension | 900×600×1860mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | KS-YJ120A |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | VM-2515 |
| Name | CNC Vision Measuring Machine |
| Travel | X-Y 250x150mm |
| Accuracy | ≤3+L/200(um) |
| Software | Quick Measuring 2.1/3.1 |
| Z Axis | Travel: 250mm |
| Linear Scale | High-precision Linear Scale, Resolution:0.0005mm |
| Contour Illumination | Adjustable 256-grade LED Cold illumination |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | VM-2515 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | iVideo-E64 (VTC-2010) |
| Accuracy | ≤3+L/200(um) |
| Video | 1/3” Color CCD Camera |
| Lens | 0.7~4.5x Detented Zoom Lens |
| Magnification | 30X~190X |
| Light | Adjustable LED surface and contour illumination |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iVideo-E64 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | KS-YJ80A |
| FOV | 95x80mm |
| Accuracy | ±0.005mm |
| Software | AOS-CHECK |
| Video Sensor | high definition 5MP CCD |
| Lens | wide-field, high-precision telecentric optical system |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | KS-YJ80A |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | iMeas-E2010 |
| Name | Vision Measuring System |
| Accuracy | ≤3+L/200(um) |
| Travel | X-Y = 200x100mm |
| Sofware | Quickmeasuring QM2.0 |
| Resolution | X-Y-Z, 0.0005mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iMeas-E2010 |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!