Products
Manufacturer of a wide range of products which include Single Disc Automatic Metallographic Sample Grinding Polishing Machine,Double Disc Automated Metallographic Grinding Polishing Machine iGrind-844S in,Automatic Turret Digital ...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Disc Diameter | 250mm (Optional 300mm) |
| Rotation Speed | Stepless 100-1000rpm |
| Sample Dia. | 30mm, (Optional 45mm, 22mm) |
| Sample Qty | Max 6pcs Specimens |
| Pressure | Single pneumatic pressure |
| Time Setting | 0-999min |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-426P |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-844S | Double disc, Diameter 250mm |
| Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| polishing head | touch screen, can set program |
| cooling type | water cooling and abrasive-flushing nozzles |
| structure | ABS housing and stainless-steel components |
| rotation speed | 0–1000rpm, with an adjustment step 20rpm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-844S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Light and dwell time | The measurement light intensity can be adjusted via buttons, and the test force dwell time can be preset |
| lifting structure | Brand new design with indenter lifting structure |
| indentation measurement | adopts a unique indentation measurement conversion and a micrometer eyepiece one-time measurement reading |
| hardness conversion | Built-in hardness conversion table in the software for convenient use and high measurement accuracy |
| Loading control | Fully automatic load/unload control, dual optical channels (eyepiece and CCD camera channel) |
| automatic turret | Automatic switching of indenter and objective lens, with precise automatic positioning of the test point |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | JMHVS-1000AT |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Test Force | from 0.01Kgf to 1Kgf |
| Loading | Control, Automatic (Loading/Dwell/Unloading) |
| Dwell Time | from 5 seconds to 60 seconds |
| Lens | 10x and 40x |
| Eyepiece | 10X digital |
| Vertical | space max 110mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HVS-1000Z |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Model | HVS-1000Z |
| Display | Adopt ARM high-speed processor, LCD touch screen |
| Optical System | High-precision optical measurement system, precision coordinate test bench |
| Force Accuracy | Automatic turret; frictionless spindle, high test force accuracy |
| visual process | Dynamic display of the indenter during loading and unloading, real-time observation of the test status |
| Value correction | Automatic correction of the hardness value of the concave and convex surface |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HVS-1000Z |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Display | Large LCD |
| Turret | Automatic Turret |
| Dwell Time | 5 to 60 Seconds |
| Magnification | 100x, 400x |
| X-Y Anvil | 100*100mm |
| Max Height | 110mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HVS-1000ZL |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Movement Control | supports XY motorized sample stage movement and Z-axis control |
| Variable Speed | When the platform moves, five speed levels are available |
| special function | Arbitrary origin setting, automatic reset, mechanical limits |
| Automatic Operation | system automatically moves along a preset multi-point path, automatically rotates the turret |
| Hardness conversion | convert measured micro Vickers hardness values into other hardness scales |
| Position Loading | Drag the stage with the mouse to move in any direction, allowing the user to view the sample surface |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | JMHVS-1000XYZ |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Test Force | 0.01Kgf to 1Kgf |
| Automatic | Loading Control |
| Dwell Time | 5 to 60 seconds |
| Lens | 10x and 40x |
| Eyepiece | 10X digital |
| Vertical | space max 100mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HVS-1000 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Test Force | 10gf, 25gf, 50gf, 100gf, 200gf, 300gf, 500gf,1000gf |
| Loading Control | Automatic Loading, Dwell, Unloading |
| X-Y Anvil | Dimension 100 * 100mm |
| Objectives | 10x, 40x |
| Max Height | of Specimen 110mm |
| Horizontal | 85mm, distance from indenter to the inner wall |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HVS-1000Zpc |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Software | Support Vickers and Knoop Measurement |
| Report | Excel and Report format |
| Camera | 1.3MP USB Camera |
| Magnification | 100x and 400x |
| Dwell Time | 5 seconds to 60 seconds |
| Vertical | Max Height of Specimen 110mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HVS-1000ZLpc |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!