Products
Manufacturer of a wide range of products which include Self-Wound Aluminum Foil Tape Without Liner for High and Low Temperature,30um Aluminum Foil Adhesive Tape With Blue PE Liner HVAC Joining And Sealing,High-performance Aramid P...
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Adhesion | 12N/25mm |
| Tensile | 75N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temp. | -30℃ ~ +120℃ |
| Applying Temp. | +10 ~ +40 °C |
| Winding Style | Self-wound |
| Liner | Release-treated backing, Linerless |
| Model Number | AF5025WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 30um |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 70um |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic ahesive |
| Liner | blue polyethylene(PE) film |
| Model Number | AF3025E |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: Basing on size and quantity
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C |
| Supply Ability | 10000rolls |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Material | Aramid Paper |
| Thickness | 0.10/0.13mm |
| Adhesive | Flame Retardant Silicone Pressure Sensitive Adhesive |
| Breakdown voltage | ≥ 2/2.5kV |
| Tensile Strength | ≥ 30/40 N/10mm |
| Long-term Temperature Resistance | H class/180℃ |
| Width | 10~980mm |
| Length | 50m |
| Model Number | 4332/4352 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 Square meters
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 10000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Material | Aramid Paper |
| Thickness | 0.105/0.13/0.18mm |
| Adhesive | Acrylic pressure sensitive adhesive |
| Breakdown Voltage | ≥ 1.8kV/2.4kV/2.8kV |
| Tensile Strength | ≥ 30/45/90 N/10mm |
| Long-term Temp. Resistance | F class/155℃ |
| Width | 10~980mm |
| Length | 50m |
| Model Number | 432/452/472 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C |
| Supply Ability | 10,000m2 |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Each column shrink packed and then in export carton. |
| Backing Material | E-fiber Glass Cloth |
| Backing Thickness | 120um |
| Total Thickness | 170um |
| Adhesive Type F-Class | Acrylic Pressure-Sensitive |
| Tensile Strength | ≥240N/10mm |
| Breakdown Voltage F-Class | ≥2.0kV |
| Service Temp. | -14°C ~ +160°C |
| Thermal Grade | F Grade |
| Cut Roll | 10mm~500mm width |
| Roll length | 30m±0.3m |
| Model Number | 661 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C |
| Supply Ability | 10,000m2 |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Each column shrink packed and then in export carton. Packing quantity: m2/ctn. ctn/plt,weight: kgs, |
| Color | White |
| Backing Material | E-fiber Glass Cloth |
| Total Thickness | 180 micron |
| Glass Cloth Thickness | 120 micron |
| Operating Temperature H-Class | -30°C to +180°C |
| Adhesive Type H-Class | High-Temp Silicone |
| Breakdown Voltage H-Class | ≥2.5kV |
| Tensile strength | ≥210N/10mm |
| Thermal grade | H class |
| Usage | Wrapping Transformer Coil Leads |
| Model Number | 6361 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | RoHS |
MOQ: 500m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T, D/P |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Export carton |
| Supply Ability | 10,000m2 |
| Material | Aramid paper |
| Thermal Grade | H class |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Color | Natural |
| Width | 5mm~980mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.10mm |
| Model Number | 4332 |
| Place of Origin | China |
| Certification | RoHS |
MOQ: 500m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T, D/P, L/C |
| Supply Ability | 10,000m2 |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Each column shrink packed and then in export carton. Packing quantity: m2/ctn. ctn/plt,weight: kgs, |
| Base material | Aramid adhesive tape |
| Adhesive type | Acrylic adhesive |
| Thickness | 0.18mm |
| Roll length | 50m |
| Width | 10mm~980mm |
| Color | Natural |
| Model Number | 472 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.11mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Color | Brown and black or on request |
| Working temp | 220°C long time, 280°C short time |
| Width | 3mm~1200mm |
| Length | 10m & 30m |
| Model Number | 8018TF-S |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!