Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,25 Micron PET Adhesive Tape B Gra...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | Acrylic pressure sensitive adhesive |
| Backing Thickness | 25 Micron/1.0 Mil |
| Heat resistant | B grade |
| Tensile Strength | 40 N/10mm |
| Base material | biaxially oriented polyester film |
| colors | transparent, yellow, white, black etc. |
| Model Number | 1334B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | Silicone pressure sensitive adhesives |
| Backing Thickness | 25 Micron/1.0 Mil |
| Heat resistant | B grade |
| Tensile Strength | 40 N/10mm |
| Base material | biaxially oriented polyester film |
| colors | transparent, yellow, white, black etc. |
| Model Number | 1224B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 300m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base film material | PET film |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Thickness | 0.09mm |
| Width | 10mm~500mm |
| Length | 50m |
| Color | Blue, green ,red etc. |
| Model Number | 1334G |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | Acrylic pressure sensitive adhesive |
| Backing Thickness | 25 Micron/1.0 Mil |
| Heat resistant | B grade |
| Base material | biaxially oriented polyester film |
| Model Number | 121 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | acrylic pressure sensitive adhesive |
| Backing Thickness | 25 Micron/1.0 Mil |
| Heat resistant | B grade |
| Tensile Strength | 40 N/10mm |
| Base material | biaxially oriented polyester film |
| colors | transparent, yellow, white, black etc. |
| Model Number | 121 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500squre meter
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Backing Thickness | 35 Micron |
| Heat resistant | F grade |
| Tensile Strength | >165 N/25mm |
| Base material | biaxially oriented polyester film |
| colors | transparent, yellow, white, black etc. |
| Model Number | 1334B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Adhesive type | solvent acrylic system |
| Backing Thickness | 25 Micron/1.0 Mil |
| Service Temperature | -30 +100 C |
| Tensile Strength | 75 N/25mm |
| Model Number | MPET2525WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base film material | PET film |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Thickness | 0.09mm |
| Width | 10mm~500mm |
| Length | 50m |
| Color | Blue, green ,red |
| Chemical Resistance | Good |
| UV Resistance | Good |
| Model Number | 1334B |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!