Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,High-Grade FSK Tape/Foil-Scrim Ta...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Backing | 3-way FSK |
| Adhesive | Rubber-Resin |
| Release Paper | Silicone |
| Thickness | 170um |
| Adhesion | 25 N/25mm |
| Tensile | 120 N/25mm |
| Elongation | 1.0% |
| Service Temperature | -20 ~ +80℃ |
| Waterproof | Yes |
| Usage | Seal joints and seams of 3-way Foil-Scrim-Kraft faced insulation |
| Model Number | AF7105A |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Backing | 25uFoil+5×5Scrim |
| Adhesive | Rubber-Resin |
| Release Paper | Silicone |
| Thickness | 90um |
| Adhesion | 20 N/25mm |
| Tensile | 120 N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temperature | -20 ~ +80℃ |
| Waterproof | Yes |
| Usage | Seal joints and seams of Foil-Scrim faced insulation |
| Model Number | FS2805B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic adhesive |
| Service Temperature range | -30 ~ +80 °C |
| Backing Thickness | 0.120±0.010mm |
| Cut Roll width | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4"). |
| Scrim | 3-way |
| Backing material | PP-Scrim-Kraft paper |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Model Number | WPSK4525A |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive Material | high performance flame retardant solvent acrylic adhesive |
| Backing Thickness | 0.150mm |
| Total thickness | 0.200mm |
| Service Temperature | -20 ~ +80 °C |
| Cut Roll width | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Backing material | All service jacket |
| Scrim size | 3-way |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Model Number | ASJ8025AR |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive material | high performance Synthetic Rubber Resin adhesive |
| Backing Thickness | 0.120 |
| Service Temperature | -20 ~ +80 °C |
| Cut Roll width | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Backing material | Craft paper and scrim reinformed Al foil 7um |
| Scrim size | 3-way |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Model Number | AF7105A |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Material | high performance Rubber Resin adhesive |
| Backing Thickness | 0.120mm |
| Service Temperature | -20 ~ +80 °C |
| Cut Roll width | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Backing material | Scrim + Kraft reinformed Al foil 7um |
| Scrim size | 2-way 14mmx14mm |
| Releasing paper | Easy-release silicone release paper |
| Model Number | AF7105B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Material | Cold weather solvent acrylic adhesive |
| Backing Thickness | 0.170±0.015mm |
| Service Temperature | -30 ~ +120°C |
| Backing material | Scrim and Kraft reinformed Al foil 18um |
| Scrim size | 3-way |
| Releasing paper | Easy-release silicone release paper |
| Model Number | AF7125A/CW |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Material | Cold weather solvent acrylic adhesive |
| Backing Thickness | 0.050mm |
| Total thickness | 0.090mm |
| Service Temperature | -20 ~ +80 °C |
| Cut Roll width | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Backing material | scrim reinformed Al foil 25um |
| Scrim size | 5mmx5mm |
| Releasing paper | White silicone paper |
| Model Number | FS2825B/CW |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!